...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

TokLok analiza bezpieczeństwa.

nowa komunikacja

Komunikacja internetowa to nieodłączna część naszej codzienności. Rozmowy najczęściej prowadzimy za pośrednictwem komunikatorów mobilnych. Wszystkie te aplikacje firmują jako „bezpieczne”. Czy nasza korespondencja rzeczywiście nie jest zagrożona?

W swojej najnowszej analizie pt. “Czy istnieje bezpieczny komunikator?” dr Krzysztof J. Jakubski, ekspert z zakresu przestępczości komputerowej, wykładowca Collegium Civitas przedstawia porównanie najpopularniejszych aplikacji i sposobów internetowej komunikacji. W swojej ekspertyzie pod lupę wziął także TokLok, komuniaktor stworzony przez zespół polskich IT developerów.

Rodzi się pytanie – jak w tych rankingach można spozycjonować komunikatory internetowe stworzone przez polskich programistów. Dostępne Informacje o komunikatorze TokLok, stawiają go na bardzo wysokiej pozycji. Analizując poziom jego zabezpieczeń wykorzystałem schemat opracowany przez Marka Wiliamsa […] Poziom bezpieczeństwa TokLok można porównać do poziomu komunikatora Signal. W porównaniu do Signala TokLok wypada jednak lepiej pod bardzo istotnym kryterium porównawczym, dotyczącym ataku hackerskiego typu Man In the Middle (MITM). Jak wynika z informacji jakie uzyskałem od producenta, TokLok jest odporny na tego typu atak dzięki zastosowaniu certyfikatów RSA w fazie negocjacji kluczy, oraz późniejszego szyfrowania RSA, AES. Dla komunikacji wykluczona została możliwość podszycia się pod klienta w fazie negocjacji kluczy, oraz możliwość odszyfrowania wiadomości przy późniejszym przechwyceniu korespondencji, a co za tym idzie wykluczona jest możliwość przeprowadzenia ataku MiTM. Twórcy komunikatora TokLok wzorując się na porównaniach odpowiedzi na pytania sprecyzowane przez Marka Wiliamsa opracowali własną tabelę porównawczą, w której ich aplikacja jako jedyna otrzymała 10/10 punktów.

dr Krzysztof Jakubski

Producenci aplikacji jeszcze przed premierą deklarowali, że przygotowywana aplikacja będzie najbezpieczniejszą na rynku.

Pracując nad TokLok zdecydowaliśmy, że w kwestiach bezpieczeństwa prowadzonej przy jego użyciu komunikacji nie pójdziemy na żadne ustępstwo. Przyświecał nam cel stworzenia najbezpieczniejszego komunikatora mobilnego na rynku. Na podstawie wielu pozytywnych ocen, w tym tej doktora Jakubskiego mogę z zadowoleniem powiedzieć, że cel ten zrealizowaliśmy, a TokLok to produkt światowej klasy który w kwestiach bezpieczeństwa nie ma sobie równych.

Paulina Woźniak-Kołodziej, CEO firmy Reiba, producenta TokLok.

Autor publikacji zwraca także uwagę na zagrożenia płynące z korzystania, z komunikatorów które w powszechnym odbiorze traktowane, podczas gdy tak naprawdę stanowią zagrożenie dla prywatności ich użytkowników. Aplikacje należące do największych cyfrowych gigantów często i chętnie nadużywają udzielonych przez nas zgód takich jak dostęp do aparatu czy mikrofonu urządzenia.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF