W co inwestują polscy 30- i 40-latkowe oraz osoby starsze?

inwestycja

Z badania przeprowadzonego przez Assay Index wynika, że ok. 56% Polaków ma oszczędności. Większość z nich trzyma pieniądze na lokatach bankowych, co w obliczu rosnącej inflacji i niskich stóp procentowych jest najmniej rentowną formą inwestycji. Pozostałe osoby postanowiły ulokować swoje środki w miejscach, które dają szansę na ochronę kapitału przed spadkiem wartości pieniądza. Gdzie konkretnie? Okazuje się, że to zależy m. in. od wieku inwestora.

Ceny nie wzrastały tak szybko od ponad dwudziestu lat. Pod względem wskaźnika inflacji Polska znajduje się w czołówce Unii Europejskiej. Lokaty bankowe nie gwarantują żadnej ochrony kapitału, dlatego część z nas zdecydowała się zabezpieczyć swoje środki w inny sposób. Sporą popularnością cieszą się kryptowaluty, nieruchomości i złoto. O miejscu inwestycji w wielu przypadkach decyduje … wiek. Młode osoby częściej skłaniają się w stronę kryptowalut, z kolei starsi inwestorzy chętniej wybierają sprawdzone rynki inwestycyjne, czyli złoto lub nieruchomości.

Kryptowaluty inwestycją wybieraną przez młodych

Według danych zgromadzonych przez Assay Index to właśnie młodzi ludzie (w wieku 18-24 lata) najchętniej decydują się na inwestowanie posiadanych środków. Aż 34% z nich ma pozytywny stosunek do zabezpieczenia swojego kapitału. Jaki obszar inwestycyjny najchętniej wybierają? Przede wszystkim kryptowaluty.
Rynek kryptowalut stale się rozwija, ale też dynamicznie zmienia. Mimo wszystko młodzi ludzie to właśnie w nim widzą największą szansę na zabezpieczenie oszczędności i duży potencjał na pomnożenie kapitału. Około 13% Polaków uznało je za najkorzystniejszą formę inwestycji. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że w dużej mierze kryptowaluty postrzegane są przez pryzmat możliwych korzyści, o których w mediach jest bardzo głośno, jednak wiele osób zapomina o ryzyku – a to z kolei jest naprawdę spore. Badanie przeprowadzone przez Assay Index potwierdza, że wraz z wiekiem zainteresowanie kryptowalutami zaczyna spadać. Wśród osób powyżej 45 roku życia tylko 7% Polaków postrzega tę formę inwestycji jako korzystną.

W co inwestują 40-latkowie?

Wraz z wiekiem rośnie zainteresowanie inwestowaniem w te najbardziej znane, sprawdzone i powszechnie uważane za bezpieczne formy ochrony kapitału. Wśród nich królują nieruchomości i to właśnie tam osoby z grupy wiekowej 40-50 lat najchętniej lokują swój kapitał. – Rynek nieruchomości od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Ceny za metr kwadratowy stale idą w górę, a dobra inwestycja może zwrócić się ze znacznym procentem. Nasi klienci, którzy chcą kupić luksusowe mieszkanie, to przede wszystkich osoby z tej grupy wiekowej. Zwykle są to ludzie zdecydowani i pewni, że to skuteczny sposób na ochronę kapitału. – komentuje Ewa Ryfa z Aura Development.

Nie ulega wątpliwości, że Polakom inwestowanie w nieruchomości wciąż kojarzy się ze stabilnym ulokowaniem kapitału. Potwierdzają to dane Assay Index – ponad połowa osób uczestniczących w badaniu wskazała je jako najbezpieczniejszą i najbardziej rentowną formę ochrony oszczędności. Popyt na mieszkania nie maleje, w dalszym ciągu wielu z nas chce mieć przysłowiowe cztery kąty na własność. Ryzyko jest minimalne, a nawet jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego, nie stracimy wszystkiego.

Wybór typu nieruchomości ma także znaczenie pod kątem inwestycyjnym. Lokalizacja, udogodnienia takie jak nowoczesne windy, parkingi podziemne czy szlachetne materiały części wspólnych budynku, sprawiają, że nieruchomość zyskuje na wartości – dodaje ekspert Aura Development.

Osoby starsze też stawiają na nieruchomości, ale nie zapominają o złocie

Nieruchomości i inwestycje w złoto oraz kamienie szlachetnie nie bez powodu są oceniane jako najskuteczniejsza forma ochrony kapitału. Zarówno złoto, jak i nieruchomości, są wartościami docenianymi na całym świecie. Nic dziwnego, że także zdaniem Polaków korzystne są te inwestycje, które mają charakter materialny. – Te dwa obszary inwestycyjne – złoto i nieruchomości – są do siebie podobne na wielu płaszczyznach. Należy jednak zauważyć, że złoto zdecydowanie łatwiej stracić. Możemy je zgubić albo paść ofiarą kradzieży. Utrata nieruchomości nie jest niemożliwa, ale zdecydowanie trudniejsza.

Ewa Ryfa, Aura Development

Nie ulega jednak wątpliwości, że osoby starsze wiekiem, doświadczone, wybierają możliwie jak najbezpieczniejszych sposoby, aby zabezpieczyć swój kapitał. Do takich z pewnością należą właśnie inwestycje w nieruchomości luksusowe i złoto.


źródło: Assay Index

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF