...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wakacyjne urlopy Polaków 2022 – podsumowanie z wynikami badania

Czas wakacyjnych urlopów dobiega powoli końca. Jak spędziliśmy letnie wyjazdy wypoczynkowe? Z jakich atrakcji najchętniej korzystaliśmy? Co decydowało w tym roku o udanym urlopie? Podsumowanie przygotował serwis Prezentmarzeń w oparciu o wyniki badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2022”.

 

Najchętniej wybieranym kierunkiem w tegorocznej, letniej turystyce krajowej, co nikogo zapewne nie zaskoczyło, było morze. Góry wybrało w tym roku 12% zapytanych Polaków, wypoczynek nad jeziorem 10% ankietowanych. Wśród respondentów badania nie zabrakło także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 18% respondentów zadeklarowało, że jest to ich sposób na spędzenie wakacyjnego urlopu. Z kolei 14% respondentów wybrało podróżowanie w formule city break. Osoby planujące wyjazdy zagraniczne, głównie wybierały kraje europejskie.

Wielu Polaków odczuło niestety skutki wysokiej inflacji i rosnących cen, gdyż aż 26% ankietowanych zadeklarowało, że tegoroczny, wakacyjny urlop spędzi w domu i nigdzie nie wyjedzie.

Podczas wypoczynku liczyło się dla nas przede wszystkim dobre towarzystwo, jak zaznaczyło 32% respondentów. Najlepszym towarzyszem urlopu dla 33% zapytanych był partner lub partnerka, dla 20% ankietowanych przyjaciele, a dla 14% respondentów dzieci. Według 9% zapytanych osób poznani na miejscu wypoczynku ludzie.

Nawet jeśli spędzaliśmy wypoczynek w kraju, to szukaliśmy w miejscu pobytu ciekawych rozrywek i atrakcji. W trakcie urlopów najchętniej odwiedzaliśmy parki rozrywki – 31% odpowiedzi i zwiedzaliśmy ciekawe miejsca oraz lokalne atrakcje – 29% odpowiedzi. Wśród preferowanych form relaksu pojawiła się także aktywność fizyczna w postaci na przykład sportów wodnych i sportów w powietrzu.

Podczas letnich urlopów Polacy starali się spędzać czas wolny aktywnie, a sport – szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny był dla wielu dobrą odskocznią od codziennej rutyny i sposobem na odreagowanie stresu. Co drugi respondent naszego badania zadeklarował, że letni urlop jest dobrym momentem, aby spróbować jakiegoś sportu ekstremalnego. Co trzeci ankietowany stwierdził, że to świetny pomysł, aby uatrakcyjnić urlop i pozostawić niesamowite wspomnienia. – skomentowała Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń, który zrealizował badanie „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022”.

Najważniejszymi kryteriami udanego letniego urlopu według 23% respondentów było świetne towarzystwo, a według 21% piękna, słoneczna pogoda. Równie ważne były atrakcje dla dzieci, dzięki którym nie nudziły się one – jak wskazywał co piąty ankietowany. Istotne dla zapytanych Polaków były także dobre warunki pobytu oraz różne atrakcje  i aktywności, które mogły stać się wspaniałymi wspomnieniami po powrocie do domu.

W tym roku na urlop powyżej 14 dni mogło sobie pozwolić tylko 9% Polaków. Dla 38% zapytanych letni wypoczynek trwał między 8 a 14 dni, a dla 24% do 7 dni. Tegoroczne wakacje z pewnością nie należały do tanich, nawet w przypadku krajowych urlopów. Aż 57% zapytanych Polaków obawiało się, że przy cenach po pandemii i wysokiej inflacji urlop będzie bardzo drogi. Jak wynikało z deklaracji złożonych w badaniu dojazd na wypoczynek i koszty zakwaterowania stanowiły 2 główne pozycje, które pochłonęły największą część budżetu. Na trzecim miejscu respondenci wymienili koszty posiłków.

Dużą korzyścią wynikającą z wyjazdów urlopowych Polaków była chęć aktywnego spędzania czasu. Aż 80% zapytanych potwierdziło, że w czasie wakacji korzystało z różnych form aktywności i ruchu. Tylko 19% Polaków wybrało w trakcie tegorocznych wakacji pasywny relaks.

 

Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1237 respondentów.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF