...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Weź udział w Weryfikatonie! Sprawdzaj informacje przed wyborami samorządowymi ze Stowarzyszeniem Demagog

Stowarzyszenie Demagog oraz Google News Initiative podejmują kolejne działania w celu walki z dezinformacją i zwiększania dostępu do wiarygodnych informacji przed wyborami samorządowymi. Już 23-24 marca organizują pierwszy w Polsce Weryfikaton społeczny, czyli weekendowy maraton weryfikowania faktów z pulą nagród w wysokości ponad 22 tys. zł. Do rywalizacji zaproszone zostały redakcje i dziennikarze z całej Polski.

Zbliża się 7 kwietnia – dzień wyborów samorządowych w Polsce, kiedy to podejmiemy decyzje o przyszłości naszych gmin, powiatów, województw oraz miast. To okres kluczowy dla debaty publicznej i infosfery. Aby dostarczyć wyborcom jak najwięcej zweryfikowanych treści, największa organizacja factcheckingowa w kraju zaprasza dziennikarzy, aktywistów i wszystkich zaangażowanych obywateli do udziału w 2-dniowym maratonie weryfikacji informacji.

„Chcemy połączyć siły i doświadczenie dziennikarzy, fact-checkerów i aktywistów społecznych, aby odpowiedzieć na pytanie, czy lokalni politycy mówią prawdę, czy realizują obietnice oraz jakie fake newsy są rozprzestrzeniane lokalnie w kontekście wyborów samorządowych. Dla trzech najlepszych zespołów przewidzieliśmy nagrody finansowe, aby docenić ich wkład w poprawę jakości debaty publicznej” – komentuje Małgorzata Kilian, prezeska Demagoga.

Formuła wydarzenia bazuje na schemacie hackhatonu. Podczas pracy w grupach uczestnicy i uczestniczki stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu – w tym przypadku jest to weryfikacja informacji i docieranie z faktami do lokalnych społeczności przed wyborami samorządowymi. Podczas maratonu uczestnicy będą analizować  wypowiedzi kandydatów, pogłębiać wiedzę o fact-checkingu oraz promować walkę z dezinformacją.

„Bardzo się cieszę, że Google News Initiative po raz kolejny może wesprzeć największą organizację fact-checkingową w Polsce w walce z dezinformacją, która uderza w uczciwość wyborów. Mam nadzieję, że zaangażowanie redakcji i organizacji społecznych z różnych części Polski we wspólną weryfikację pod okiem ekspertów pomoże w neutralizacji fałszywych wiadomości zarówno przed wyborami lokalnymi, jak i europejskimi” – komentuje Daniel Rząsa, szef Google News Initiative w Polsce.

 

Kto może wziąć udział i co jest do wygrania?

Zwycięzcom Weryfikatonu zostaną przyznane nagrody pieniężne o łącznej wysokości 22,5 tys. złotych brutto. Za pierwsze miejsce: 10 tys. złotych, za drugie: 7,5 tys. złotych, natomiast za trzecie miejsce: 5 tys. złotych.

Do wspólnego weryfikowania wypowiedzi polityków zaproszonych zostanie maksymalnie 50 uczestników. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zgłaszać mogą się zespoły dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych, fact-checkerzy, aktywiści i działacze społeczni, pracujący w redakcjach lub prowadzący portale internetowe, oraz studenci dziennikarstwa i kierunków pokrewnych. Każdy zespół powinien liczyć od 2 do 5 osób.

Weryfikaton odbędzie się w weekend 23-24 marca 2024 roku w Warszawie.

Termin zgłoszeń: 8.03.24 r.

Zgłoszenia można przesyłać przez formularz

Weryfikaton będzie się składał z kilku etapów. Rozpocznie się od cyklu warsztatów w formacie flash talk dotyczących monitoringu sieci, fact-checkingu, narzędzi oraz promocji cyfrowych treści. Następnie zespoły będą pracować nad monitoringiem treści do sprawdzenia, a później nad ich weryfikacją.

Organizacja Weryfikatonu to pierwsze z działań zaplanowanych przez Stowarzyszenie Demagog w ramach partnerstwa z Google News Initiative. Już w maju odbędzie się kolejny Weryfikaton przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Celem współpracy  jest zbudowanie koalicji medialnej i factcheckingowej przed wyborami, która obejmie szereg działań, w tym dodatkowe szkolenia i regularną współpracę z lokalnymi mediami.

Więcej szczegółów i regulamin: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/wez-udzial-w-weryfikatonie-sprawdzaj-informacje-przed-wyborami-samorzadowymi/

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF