...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wielka inwestycja na rynku nieruchomościami w Polsce

Firma Bricks Acquisitions z grupy Goldman Sachs sprzedaje spółkę deweloperską Robyg za 2,5 mld zł. Jego nabywcą został niemiecki deweloper TAG Immobilien, który zamierza zostać czołowym graczem na rynku mieszkań na wynajem w Polsce.

W oficjalnym komunikacie niemieckiej spółki TAG Immobilien ogłoszono przejęcie spółki deweloperskiej Robyg za 2,5 mld złotych. Dzięki transakcji firma ,,przyspieszy budowę największego portfela mieszkań na wynajem w największych polskich miastach”.

Warunkowa umowa pomiędzy Bricks Acquisitions z grupy Goldman Sachs – TAG Immobilien obejmuje sprzedaży 289 401 199 szt akcji, czyli 100 proc akcji spółki deweloperskiej Robyg, za szacowaną kwotę ok. 2,5 mld zł (ok.550 mln euro).

Komunitak Tag Immobilien i Robyg

Transakcja z 2,5 mld złotych

Umowa została zawarta pod warunkiem zawieszającym uzyskania przez TAG Immobilien wymaganej zgody na dokonanie koncentracji.

Deweloper podał w komunikacie, że cena zakupu oraz potencjalna spłata istniejącego zadłużenia finansowego spółki Robyg, a także dalszy kapitał obrotowy na inwestycje tej spółki zostaną sfinansowane z kredytu pomostowego o wartości do 750 mln euro zapewnionego przez Bank of America, Credit Suisse, Deutsche Bank i Societe Generale.

Dodatkowo zakłada, że akwizycja może zostać sfinansowana dopiero w  I kwartale 2022 roku, jednak w przypadku jej finalizacji stanie się przodowym liderem na rynku nieruchomości w segmencie mieszkań na wynajem w Polsce.

W połączeniu z istniejącą spółką zależną Vantage Development SA, TAG Immobilien przyspieszy budowę największego portfela mieszkań na wynajem w największych polskich miastach. Aglomeracje obejmną między innymi: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie i Łodzi, zawierającego ponad 20 tys. lokali do 2028 roku.

Komunikat TAG Immobilien

Kim jest Robyg? 

Jest to firma deweloperska, biorąca aktywny udział na rynku wynajmu mieszkań. Od ponad 20 lat (dokładnie od 2000 roku) istnienia na rynku firma zmienia krajową architekturę i byt 100 000 polaków. Spółka aktywnie inwestuje w czterech dużych  aglomeracjach: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu przy współpracy z inwestorem –  Goldman Sachs jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie.

Robyg schodzi z giełdy 

W 2018 roku dewelopera przejęła firma Bricks Acquisitions Limited, spółki należącej pośrednio do głównego inwestora Goldman Sachs. W tym samym czasie akcjonariusz Robyga zdecydował się o wycofaniu akcji spółki z GPW, która była obecna w nim do 2010 roku.

Kim jest TAG Immobilien?

Inaczej – TAG Tegernsee Immobilien und Beteiligungs-AG jest spółką zajmującą się nieruchomościami z Niemiec założona w 1882 roku w Hamburgu. Od 1998 firma inwestowała w rozbudowę i modernizację dróg kolejowych na trasie Schaftlach przez Gmund do Tegernsee. W sumie zbudowano 7,6 km linii kolejowych pomiędzy tymi miejscowościami. Z biegiem lat firma poszerzyła swoją działalność o wynajem i sprzedaż mieszkań.

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF