...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wirtualna Polska kupiła pakiet większościowy w Audiotece

Wirtualna Polska Media została większościowym akcjonariuszem spółki Audioteka S.A. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i największych serwisów z audiobookami działający w Polsce oraz w Niemczech, Czechach i na Litwie. WP jest właścicielem ok. 60% akcji, wartość transakcji wyniosła 95 mln zł.

Wirtualna Polska konsekwentnie buduje swoją pozycję w usługach subskrypcyjnych. Po tym, jak w 2021 roku kupiła 6,5% akcji w spółce Audioteka S.A., teraz zgodnie z zapowiedziami, powiększyła posiadany pakiet do ok. 60%. Transakcja zamknęła się w kwocie 95 mln zł.

– Audioteka to świetnie zarządzany produkt, w szybko rosnącej kategorii usług audio. Dzięki tej akwizycji dywersyfikujemy przychody Wirtualnej Polski Media o kolejną, obok WP Pilot, usługę subskrypcyjną, z której korzysta ponad 200 tys. osób. To także druga w ostatnim czasie transakcja, która wzmacnia obecność WP na rynkach zagranicznych

– mówi Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding S.A.

 

– Ponownie dokonujemy istotnego wzmocnienia holdingu Wirtualnej Polski w jednym z kluczowych segmentów naszej działalności. Światowe trendy wskazują na rosnące zainteresowanie użytkowników treściami audio – zamierzamy wykorzystać szansę, jaką daje to Audiotece zarówno w Polsce, jak i na innych europejskich rynkach

– mówi Adam Rogaliński, VP Corporate Development Wirtualna Polska Holding S.A.

Audioteka S.A. to lider polskiego rynku audiobooków oferujący poprzez swoją platformę ponad 20 tys. tytułów, zarówno w modelu subskrypcyjnym (Audioteka Klub), jak i w sprzedaży detalicznej (Audioteka Store). Siłą Audioteki jest rozwój treści własnych, w tym znanych Superprodukcji takich jak Gra o Tron czy Solaris.

– Dołączenie do silnej grupy medialnej stanowi kolejny ważny krok w historii Audioteki. Wspólnie z WP będziemy pracować nad poszerzeniem oferty usług audio, kontynuować produkcje własnych treści oraz rozwój technologii, nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych. Wierzę, że pojawienie się strategicznego inwestora będzie miało pozytywne efekty dla naszych użytkowników, pracowników i partnerów handlowych – mówi Arek Seidler, prezes zarządu Audioteka S.A.

Po transakcji dotychczasowy zespół zarządzający Audioteki będzie kontynuował współpracę ze spółką. Filarami wzrostu w kolejnych latach będą m.in. dalsze inwestycje w treści własne (w tym krótkometrażowe), promocja programu subskrypcyjnego Audioteki wraz z innymi usługami subskrypcyjnymi WP oraz intensyfikacja działań marketingowych na rynku polskim i zagranicą.

Audioteka odnotowała w 2021 r. prawie 90 mln zł przychodów, a EBITDA spółki wyniosła ponad 14 mln zł.

Informacji udziela:
Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP, tel. 607 446 890 e-mail: michal.siegieda@grupawp.pl

Wirtualna Polska to holding technologiczny, prowadzi działalność mediową, reklamową oraz e- commerce. W sierpniu 2022 roku z serwisów i usług internetowych spółki korzystało 22 mln Polaków. Od 2015 roku Wirtualna Polska Holding S.A. jest notowana w na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W okresie ostatnich 12 miesięcy zakończonych w czerwcu 2022 roku przychody spółki wyniosły prawie 207 mln euro, skorygowana EBITDA wzrosła do poziomu 73 mln euro.

Sebastian Nowak