...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wizz Air odwołuje loty w Polsce z powodu pandemii i niskiego poziomu zaszczepień

Węgierskie tanie linie lotnicze — Wizz Air z powodu rosnących zakażeń koronawirusem zdecydowali tymczasowo zamknąć ponad 36 tras lotów. Oprócz tego w Polsce zniknie wiele połączeń m.in. z Katowic czy Gdańska, np. do Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec czy na Ukrainę. Wszystko przez niski poziom szczepień polaków.

Pandemia kolejny raz krzyżuje plany podróżnikom i urlopowiczom. W styczniu 2022 roku oraz w kolejnych miesiącach z Polski nie będzie można polecieć Wizz Airem w wielu kierunkach. Większość planowanych lotów zostały zawieszone do pierwszej połowy marca, a niektóre tylko do lutego.

WizzAir zawiesza loty i połączenia

W Polsce najbardziej ucierpiały porty lotnicze w Gdańsku i Katowicach-Pyrzowicach, gdzie Wizz Air od lat jest najpopularniejszym przewoźnikiem. Co ciekawe, latem tego roku firma wznowiła wiele zawieszonych z powodu lockdownu lotów z Pyrzowic. Jednak teraz firma zmuszona jest kolejny raz je zawiesić.

Z Katowic w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 28 marca odwołano loty do włoskiego Bergamo, od 6 stycznia do 28 marca do Liverpoolu, od 7 stycznia do 11 marca do Bristolu, od 3 stycznia do 7 marca nie polecimy również do: Lwowa, Kijowa i na Maltę. Z Gdańska  od stycznia do marca 2022 roku loty do Bergamo, Billund, Paryża, Tromso, Göteborga, Edynburga i Liverpoolu. Wrocławia do Doncaster, Birmingham, Zaporoża, Dortmundu i Reykjaviku, a z Warszawy m.in. do Neapolu, Edynburga i Liverpoolu. Z Krakowa nie będzie można polecieć m.in. do Rejkiawiku, Birmingham, Bari i Katanii.

Pojedyncze ograniczenia związane z pandemią dotknęły także porty lotnicze w: Lublinie, Poznaniu, Olsztynie i Rzeszowie.

Jak informuje portal Fly4free, zajmujący się tematyką głównie powiązaną z lataniem i liniami lotniczymi — ograniczenia lotów są tymczasowe. Większość połączeń ma powrócić już wiosną. To bardzo przykra wiadomość w szczególności dla Polaków, którzy chętnie biorą zaległe urlopy podczas ferii zimowych.

Nie ma szczepień, Nie ma lotów

Tanie podróżowanie różnymi środkami transportu, w tym samolotami Wizz Air, jest coraz bardziej popularne. Według oficjalnych danych opublikowanych przez Wizz Air wynika, że lato tego roku było wyjątkowo udane pod względem ilości lotów. Węgierski operator wprowadził około 200 tras z 10 lotnisk w Polsce do popularnych miejsc wakacyjnych, tj.: Majorka, Grecja, Egipt, Cypr, Tunezja, Tajlandia itp., a według zapowiedzi zamierza wprowadzić jeszcze więcej połączeń, ale dopiero wtedy, kiedy pandemia się skończy lub ewentualnie wzrośnie masowy poziom zaszczepień wśród polskiego społeczeństwa.

Polacy nie chcą się szczepić 

W Polsce obecny poziom zaszczepienia nie napawa optymizmem. W wywiadzie dla portalu Re:view prezes Wizz Air — József Váradi, podkreślił, że stan zaszczepienia polskiego społeczeństwa na poziomie ok. 55 proc. nie zadowala zarządu linii lotniczych. Watro dodać, że liczba szczepień wykonanych w kraju 16 grudnia 2021 roku wynosi dokładnie 231716.

Dlaczego loty zostały zawieszone?

Powód jest dość oczywisty. Wizz Air bardzo mocno skupia się na inwestycjach w Europie Centralnej. Jednak kierunki wybranych inwestycji zależą od kilku ,,pandemicznych”czynników m.in. na jakim poziomie dane państwa walczą z pandemią oraz jak prowadzone są szczepienia swoich obywateli i na jakim etapie się znajdują.

Niestety, Polska pod tym względem wypadła bardzo słabo. To właśnie dlatego węgierskie linie zawiesiły w Polsce aż 36 połączeń i lotów. Dodatkowo oczekują, że w najbliższym czasie sytuacja związana ze szczepionkami się poprawi.

Stąd zaplanowane tymczasowe cięcia popularnych tras lotów. — To jest — przykro to mówić — konsekwencja słabego wyniku akcji szczepień w Polsce. Jaki jest sens latania na tak wielu trasach z kraju, który poziom szczepień ma ledwie na poziomie 50 proc.? Doświadczenie uczy, że można się spodziewać samych problemów, lockdownów, zamykania lotnisk, etc. Zresztą z dokładnie z takiego samego powodu ograniczyliśmy też czasowo naszą obecność np. w Rumunii —

prezes WizzAir – József Váradi

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF