...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Black Friday w Polsce

wszystko co trzeba wiedziec o black friday w polsce

Black Friday - Czarny Piątek, przypada zawsze w pierwszy piątek po amerykańskim Dniu Dziękczynienia i oznacza otwarcie sezonu zakupów, przyporządkowanych już świętom Bożego Narodzenia. Jego historia zaczyna się w Stanach Zjednoczonych w latach 50.XX w., jeszcze bez nazwy, by eksplodować w latach 80., najpierw tylko w Stanach Zjednoczonych, a potem promieniować na większość rozwiniętych krajów całego świata, w tym na Polskę, chociaż w sposób znaczący dopiero od 2015 r.

Black Friday w Polsce

Zasady Czarnego Piątku w Polsce podobne są do tych panujących w innych krajach, chociaż intensywność zakupów tego dnia bardzo różni się od tej amerykańskiej. Przede wszystkim nie wszystkie sieci sklepowe biorą w nim udział, dlatego warto weryfikować, czy dana galeria, sklep, sieć sklepów respektuje zasady i czy przygotowała specjalną ofertę na Black Friday. Zwyczajowo w ten dzień sklepy pracują znacznie dłużej, często do późnej nocy, a nawet całą dobę, oferując swoim klientom okazjonalne, jednodniowe zniżki. W Stanach Zjednoczonych Black Friday potrafi być najbardziej dochodowym dniem dla sprzedawców w okresie całego roku, angażuje do zakupów nawet 100 mln Amerykanów. W Polsce Black Friday z roku na roku coraz mocniej się rozprzestrzenia, zapraszając klientów przede wszystkim do wielkich galerii handlowych, gdzie poszczególne sieci tworzą specjalną ofertą dla swoich klientów.

Różne pomysły na Black Friday

Z okazji zbliżającego się Black Friday firmy sięgają po oryginalne produkty, które można zrealizować korzystnie właśnie tego dnia. Przykładem takiego produktu jest popularna już na rynku karta podarunkowa. Jak ona działa? Karta podarunkowa to wymarzony prezent dla każdego. Doładowana dowolną kwotą staje się natychmiast kartą płatniczą. Niektóre sieci sprzedaży umożliwiają doładowanie je nawet kilkunastoma tysiącami złotych, co oznacza, że dysponując środkami na koncie karty, w dzień Black Friday, można skorzystać z niezwykle atrakcyjnych ofert. Karta podarunkowa ważna jest trzy lata, można więc realizować środki z jej konta przez kilka Black Friday, ale oczywiście można za jej pomocą kupować produkty w każdy inny dzień.

Black Friday, czyli pomysł na prezent

Najważniejszą korzyścią płynącą z faktu obecności na rynku Black Friday jest specjalna oferta sklepów, stworzona już pod kątem zbliżających się świąt. To w ten dzień można niezwykle korzystnie kupić świąteczne prezenty dla całej rodziny. Tam też można szukać pomysłów na prezent pod choinkę i zainspirować się ofertą. Dobry pomysł na prezent i przystępna cena sprawia, że zbliżające się święta nie wyglądają już tak groźnie. 

W Black Friday wszystko działa na korzyść klienta. Galeria handlowa otwarta długo w nocy, spektakularne zniżki oraz dostępność różnego rodzaju produktów, specjalnie przygotowanych dla klienta uwielbiającego okazje i rabaty. W trakcie takiej nocy można zrobić w krótkim czasie prezenty dla wszystkich gości wigilijnych i nie tylko. Nagromadzenie produktów w dobrych cenach inspiruje i skłania do zrobienia zakupów a jednocześnie pomaga zrealizować obowiązki, które narzuca nasza kultura.

Miłośnicy Black Friday w Polsce potrafią miesiącami czekać na taką okazję i gromadzić środki, by tej jednej doby sprawdzić swój instynkt łowcy rabatów, a jednocześnie zrealizować długą listę podarunków świątecznych. I chociaż w naszym kraju właściciele sklepów nie decydują się na tak spektakularne zniżki jak np. w Stanach Zjednoczonych i tak zakupy są ekonomiczne.


Źródło: mediaexpert.pl 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF