Zmiany w prawie akcyzowym
W Polsce funkcjonuje około stu pięćdziesięciu małych przedsiębiorców prowadzących wyrób lub rozlew wyrobów winiarskich. Na ich apele odpowiedziało Ministerstwo Finansów.
Wraz z wprowadzeniem fakultatywnej dyrektywy unijnej dotyczącej alkoholi, mali producenci dostali dobrą wiadomość. Od nowego roku objęci zostaną preferencyjnymi stawkami akcyzy, takimi samymi, jak mali producenci piwa od 2018 roku. Oznacza to obniżkę o połowę stawki, która na przykład przy produkcji win wynosi 174 złote na hektolitr produktu. Dotychczas z tych ulg korzystać mogły jedynie małe browary.
Polska obniży akcyzę po to, żeby ułatwić prowadzenie działalności i rozwój małych producentów napojów alkoholowych, czyli rodzinnych firm, funkcjonujących z dala od wielkich miast, często produkujących wyroby tradycyjne i regionalne. O taką zmianę apelowali mali winiarze i cydrownicy.
Jan Sarnowski, Ministerstwo Finansów
Ze zmian skorzystają mali producenci takich trunków, jak wina, cydry, miody pitne i nalewki. Poza obniżonymi stawkami akcyzy ułatwiona zostanie wysyłka alkoholi za granice. Sprzedawcy będą mieli możliwość rozliczenia się z akcyzy na terytorium Polski.
Rząd ma nadzieję, że zmiany pozwolą większej liczbie sadowników i rolników rozpocząć dodatkową działalność przy wyrobie napojów fermentowanych. Tym samym chce wspierać przemysł lokalny i produkty regionalne.
Według Powszechnego Spisu Rolnego w Polsce działa obecnie ok. 62 tys. sadowników posiadających więcej niż 1 ha sadów. Są oni potencjalnymi producentami fermentowanych napojów winiarskich.
Jan Sarnowski, Ministerstwo Finansów
Poza małymi producentami alkoholi zmiany obejmą przedsiębiorców zajmujących się wyrobami energetycznymi. Chodzi zarówno o wcześniej wspomniane zmiany dotyczące rozliczania akcyzy na terenie Polski w przypadku eksportu za granicę, jak i dodatkowe zwolnienie z obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego w przypadku przemieszczania wyrobów rurociągiem stałym.