...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

AIP Seed prezentuje swoich kreatywnych

Dariusz Żuk, CEO AIP Seed. Współtwórca ekosystemu startupów i przedsiębiorczości w Polsce zaprasza na nowy cykl na brief.pl. Obserwujcie nas i poznajcie najciekawszych Founderów w AIP Seed.

 

Kiedy zaczynaliśmy dziesięć lat temu, byliśmy jednym z pierwszych w Europie funduszy inwestujących w startupy na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju. Zainwestowaliśmy w ponad 100 projektów, realizując przy tym ponad trzykrotny zwrot na całym funduszu i rozwijając projekty, które wyszły daleko poza Polskę. Są to projekty impaktowe, które wnoszą na rynek nową wartość. Dziś współpracujemy z firmami, które już teraz są globalnymi markami definiującymi swoje branże.

Uważamy także, że nie ma dwóch takich samych historii – dlatego wsparcie, które dajemy każdemu naszemu startup’owi musi być indywidualnie zaplanowane. Dlatego dobieramy koinwestorów w rundzie preseed, tworzymy competence hubs wewnątrz AIP Seed i pracujemy globalnie z funduszami myśląc o kolejnych rundach. Budujemy świetne firmy. O tym, jak udane są to projekty, ale też jaką często niełatwą drogę przeszły opowiemy w naszym nowym cyklu pl. „AIP Seed prezentuje swoich kreatywnych”. Tytułem tym nawiązujemy oczywiście do „50 Najbardziej Kreatywnych w biznesie”, czyli znanego już od wielu lat rankingu „Brief”, który jest świetną przestrzenią dla najciekawszych polskich projektów, polskich startupów i miejscem dla ludzi, którzy mają odważne, wyróżniające się marzenia i aspiracje oraz wiedzą, jak je zrealizować.

W kolejnych wywiadach z cyklu „AIP Seed prezentuje swoich kreatywnych” nasi Founderzy powiedzą m.in. o tym: jakie były początki ich projektu? Co nowego wnosi ich projekt na rynek? Dlaczego odnieśli sukces? Który moment w życiu uważają za najbardziej kreatywny i dlaczego? Kto lub co jest dla nich inspiracją? Czy w ich biznesie ważniejsza jest dla nich kreatywność czy może jednak determinacja?

Bardzo zapraszam do śledzenia tych rozmów w imieniu własnym, jak i naszych Founderów. Wierzę, że historie naszych firm, które pokażemy zainspirują niektórych z Was do rozpoczęcia czegoś nowego. A może dadzą świeżą, kompletnie nową perspektywę i pozwolą inaczej, znacznie szerzej spojrzeć na to, gdzie jesteście dziś. I gdzie chcielibyście być za kilka lat.

Zapraszam, Darek Żuk

 

Dariusz Żuk – tworzył ekosystem startupów i przedsiębiorczości w Polsce. Zakładał w 2004 roku Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), które wykreowały ponad 16 tys. startupów, ponad 160 tys. miejsc pracy oraz stworzyły unikalny globalnie model startu i rozwoju biznesu bez rejestracji firmy.

W 2011 Dariusz Żuk założył pierwszą w Polsce sieć coworkingową – business.link, która przerodziła się w sieć ponad 30 tys. m2 powierzchni coworkingowej i lidera coworkingowego w CEE. Już w 2017 r. business.link pozyskał na rozwój największą w tym roku rundę VC w Polsce (20 mln euro od Skanska). Dwa lata później globalna Skanska kupiła udziały w business.link.

Dariusz Żuk to także twórca AIP Seed – jednego z pierwszych w Europie funduszy seed inwestujących w prostym modelu na najwcześniejszym etapie rozwoju startupów. Fundusz dotychczas zainwestował i rozwinął takie projekty jak: CallPage, Plenti, Foodsi, Glov, Sidly czy Qpony-Blix. W 2022 roku powstał fundusz AIP Seed 2.0 z kapitalizacją 25 mln euro, który do 2025 roku zainwestuje w 100 startupów z regionu CEE. W 2015 roku Dariusz Żuk wraz z Rafałem Brzoską stworzył fundusz VC bValue, do którego dołączyli wiodący polscy przedsiębiorcy: Marian Owerko, Tomasz Misiak, Marek Dziubiński i Maciej Balsewicz. Fundusz na swoim koncie ma ponad 30 inwestycji w takie projekty, jak: Tidio, Your KAYA, Landingi, Senuto.

Za kreowanie i promowanie przedsiębiorczości w Polsce, Dariusz Żuk został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto, jest laureatem nagrody specjalnej Business Centre Club, a od Tygodnika Wprost otrzymał Nagrodę Kisiela w kategorii „Przedsiębiorca”. Na studiach zakładał organizację Studenckie Forum BCC, jak również był asystentem Posłów na Sejm ówczesnej kadencji – m.in. odpowiadał za tworzenie parlamentarnego zespołu przedsiębiorców i stworzył studenckie projekty ustaw m.in. obniżające ZUS na starcie przez pierwsze dwa lata.

W wolnym czasie Dariusz biega maratony, nurkuje i jeździ na nartach. Jego najnowszą pasją są triathlony. W młodości zapalony pilot szybowców.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF