...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Apple sprzeciwia się szpiegowaniu użytkowników

Apple Privacy

Apple szczyci się bezpieczeństwem swoich urządzeń oraz dbaniem o dane swoich użytkowników. W świetle ostatnich wydarzeń nie dziwią więc tak zdecydowane kroki podjęte przez markę.

Pegasus jest oprogramowaniem szpiegującym stworzonym przez Izraelską grupę NSO. Oficjalnie powstało, aby zwalczać zorganizowaną przestępczość poprzez zdalne śledzenie oraz podsłuchiwanie urządzeń. Problematyczne stało się jednak ze względu na to, że licencje wykupiło wiele rządów – również tych autorytarnych i rządzonych przez dyktatorów.

Z tego powodu Amerykański gigant postanowił zabezpieczyć swoich użytkowników przed niechcianym podsłuchem i śledzeniem. Według firmy nowa aktualizacja powinna skutecznie blokować działania oprogramowania.

Na tym jednak nie koniec. Od kilku dni użytkownicy iPhone’ów mogli zostać powiadomieni o potencjalnych próbach włamania się do ich telefonów. Komunikaty te trafiły do m.in. aktywistów z całego świata. Trafiły również do warszawskiej Prokurator Ewy Wrzosek. O zdarzeniu poinformowała przez Twittera oraz zapowiedziała oddanie telefonu do specjalistów w celu ustalenia szczegółów.

Apple postanowiło pójść o jeszcze krok dalej i poinformowało o pozwie skierowanym przeciwko twórcy oprogramowania. Domagać się będzie odszkodowania oraz sądowego zakazu tworzenia oprogramowania dedykowanego urządzeniom firmy.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF