Autonomiczne łodzie przejmują kanały Amsterdamu

autonomiczne łodzie

Jednym z miast korzystającym z transportu wodnego jest Amsterdam. Właśnie tam od dzisiaj można spotkać najnowszy projekt naukowców z Massachusetts, autonomiczne taksówki wodne. Roboat zostały zaprojektowane przy współpracy MIT oraz AMS (Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions).

Dzięki modularnej budowie pokładu taksówki mogą zamienić się w pojazdy do transportu ładunków, a nawet wyruszyć na otwarte wody.

Łodzie są w stanie pracować nawet do 10h bez przerwy a ładują się bezprzewodowo stając w przystani. Wyposażone są w kamery 360° wykorzystywane do unikania przeszkód. GPS wyznacza trasę, a zaawansowane oprogramowanie i czujniki pozwalają na monitorowanie stanu i trasy taksówki.

Na ten moment twórcy nie chcą dążyć do pełnej autonomii ze względów bezpieczeństwa, ale dzięki rozbudowanym funkcjonalnościom jedna osoba na lądzie jest w stanie monitorować do 50 Roboatów.

Pomimo iż Amsterdam jest jednym z niewielu miast, w których takie rozwiązanie ma przyszłość. Jest to duży krok w kierunku budowania pełnowymiarowych statków, tankowców czy promów będących w stanie funkcjonować bez obecności człowieka.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF