...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Autostradą na święta? O tym pamiętaj!

e-toll autostrady

Okres pandemii nie zachęca do podróży po Polsce. Mimo to wiele osób na święta wraca w rodzinne strony bądź wyrusza w dłuższą podróż do bliskich oddalonych o wiele kilometrów. Warto więc przypomnieć sobie o niedawnych zmianach na autostradach.

Aby z wyjazdu na święta nie wrócić z mandatem, dobrze jest przygotować się zawczasu. Zwłaszcza jeżeli trasa przebiega przez któryś z odcinków objętych nowymi zasadami płatności. Z odcinków A2 Stryków – Konin oraz A4 Wrocław – Sośnica na początku miesiąca zniknęły bramki i szlabany. Od teraz, aby zapłacić za przejazd, kierowcy mają trzy opcje:

  • opłata w aplikacji E-toll,
  • jednorazowy bilet cyfrowy
  • jednorazowy bilet fizyczny.

W przypadku chęci wykorzystania aplikacji mobilnej warto przygotować się do tego przed wyjazdem, ponieważ konfiguracja konta oraz aplikacji nie należy do najprostszych i najbardziej intuicyjnych. Do zalogowania wymagany jest profil zaufany lub aplikacja mObywatel. Dodatkowo potrzebne będzie zarejestrowanie pojazdu oraz wybranie płatności.

Prostszą opcją będzie zakup biletu cyfrowego przez jedną z aplikacji: OrlenPay, mFlota lub E-toll Bilet. Trzeba jednak pamiętać, że bilety te ważne są jedynie 48h od zakupu. Dla tych, którzy wolą tradycyjne rozwiązania najlepszą opcją wydaje się kupno jednorazowego biletu na jednej z wybranych stacji Orlen, których lista znajduję się tutaj.

A co jeśli nie wniesiemy opłaty?

Na całej długości odcinków rozstawione są kamery sprawdzające tablice rejestracyjne i weryfikujące opłacenie przejazdu. W przypadku niedokonania płatności czeka nas grzywna w wysokości 500 złotych. W przypadku kiedy nie uda nam się dokonać płatności przed wjazdem na trasę pozostaje jeszcze ostatnia deska ratunku. Na stronie KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) możliwe jest uiszczenie opłaty do trzech dni po przejeździe w przypadku problemów technicznych z aplikacją lub zasięgiem.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF