...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czy to definitywny koniec handlu w niedziele?

zakaz handlu

Wraz z końcem miesiąca w życie wejdą nowe przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele. Jak zareagują na nadchodzące zmiany sklepy? Czy to koniec zakupów w niedziele?

Od samego początku wprowadzenia zakazu handlu w niedziele sieci spożywcze poszukiwały „furtek” w prawie pozwalających na prowadzenie działalności. Najskuteczniejszą z nich było otwarcie w sklepie punktu pocztowego, który mógł działać w niedziele również te objęte zakazem handlu. Rząd kontynuuje walkę ze sklepami, czego efektem jest zmiana przepisów dotyczących punktów pocztowych. Od 1 lutego placówki świadczące usługi listowe, aby pozostać otwarte, muszą z tytułu tych usług generować przynajmniej 40% swojego obrotu. Dla sklepów jest to próg nie osiągalny, co na to sieci sklepów? Poniżej oświadczenia największych przedstawicieli z branży.

Żabka

Od początku lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu, w tym w niedziele, podejmując indywidualnie decyzje, z jakiego wyłączenia skorzystają. Większość franczyzobiorców Żabki korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich skorzysta.

Żabka Polska

Auchan

Od 6 lutego 2022 r. wszystkie sklepy Auchan na terenie Polski będą otwarte od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe (30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 oraz 18 grudnia). Auchan podąża za zmieniającymi się potrzebami współczesnych konsumentów wprowadzając nowe ścieżki zakupowe i usługi w tym usługi pocztowe i kurierskie. Zmiany dotyczące otwarć sklepów oraz wprowadzonych przez Auchan usług są zgodnie z wchodzącą w życie 1 lutego 2022 r. zmianą Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami firmą Pointpack oraz Smart Points będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu. W niedziele niehandlowe, od 6 lutego br. funkcjonować będzie sklep internetowy Auchan – usługa, w ramach której produkty zamówione na stronie zakupy.auchan.pl/ dostarczane są bezpośrednio do domów klientów.

Carrefour

Carrefour Polska niezmiennie działa zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Dotyczy to także obowiązków i ograniczeń wynikających z nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Działalność wszystkich sklepów własnych sieci będzie dostosowana do wymogów nałożonych przez Ustawodawcę.

Biedronka

Sieć Biedronka co do zasady bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa. Odnosząc się do kwestii niedziel handlowych, serdecznie zapraszamy klientów na zakupy do wszystkich sklepów sieci Biedronka w najbliższą niedzielę handlową, 30 stycznia. Tego dnia w naszych sklepach będzie można zrobić zakupy oraz wesprzeć 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której sieć Biedronka jest sponsorem głównym.

Lidl

W trosce o potrzeby naszych klientów podjęliśmy decyzję, aby sklepy Lidl Polska funkcjonowały również jako placówki pocztowe. Nowa usługa pełniona jest przez firmę DHL. Dzięki tej dodatkowej funkcjonalności klienci mogą odebrać lub nadać paczkę w godzinach funkcjonowania sklepu przez cały tydzień. Klienci doceniają naszą nową usługę – teraz w sklepach Lidl Polska mogą dokonać codziennych zakupów dla całej rodziny, ale także w trakcie ich trwania nadać lub odebrać przesyłkę. Lidl Polska operuje na polskim rynku od wielu lat i zawsze działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami, dlatego od 1 lutego 2022 r. nasze sklepy będą czynne od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe.

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Kaufland

Firma Kaufland od początku swojej działalności w pełni respektuje i dostosowuje się do aktualnych przepisów prawa. W związku z nowelizacją ustawy od 1 lutego 2022 roku nasze placówki będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Klienci będą mogli robić zakupy w sklepach Kaufland od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00-22:00, a także w niedziele handlowe w godzinach 9:00-20:00
Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Wygląda na to, że większość dużych sieci po zmianach w końcu będzie musiała złożyć broń i skończyć z handlem w niedziele. Klientom pozostaje skorzystać z lokalnych sklepów prowadzonych przez właścicieli lub z usług tych, z których Żabek franczyzobiorcy zdecydują stanąć się za kasą.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF