...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Dzieła sztuki na wyciągnięcie ręki. Odkrywaj dzieła Vermeera w rozszerzonej rzeczywistości

Ponad 28 lat temu dwóch złodziei przebranych za funkcjonariuszy policji wdarło się do Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie i ukradło wiele drogocennych dzieł, w tym też malowidło Jana Vermeera, które było jednym z zaledwie 36 wszystkich obrazów przypisywanych twórcy. "Koncert", którego szacowana wartość to ponad 200 milionów dolarów, wciąż pozostaje jedną z najdroższych pozycji na liście skradzionych dzieł FBI. Pozostałe arcydzieła holenderskiego mistrza rozproszone są w aż 17 kolekcjach, w siedmiu krajach na całym świecie, a ponieważ niektóre z tych prac są już zbyt delikatne na transport, zobaczenie wszystkich prac Vermeera w jednym miejscu nie było dotąd możliwe.

Teraz jednak, dzięki bliskiej współpracy ze słynnym muzeum Mauritshuis w Holandii oraz dzięki innym strzegącym dziedzictwa Vermeera instytucjom kulturalnym, po raz pierwszy można doświadczyć wszystkich znanych dzieł holenderskiego malarza, poprzez zupełnie nową funkcję aplikacji Google Arts & Culture. Dzięki wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość „Galerii kieszonkowej”, wystarczy tylko wyciągnąć telefon, aby móc wejść na specjalnie przygotowaną przez specjalistów z holenderskiego muzeum wirtualną wystawę i podziwiać wszystkie 36 prac Jana Vermeera – w tym brakujące arcydzieło, a także prawdziwą gwiazdę wśród obrazów – „Dziewczynę z perłą”. Każde z dzieł dostępne jest w oryginalnym rozmiarze i w idealnym oświetleniu, dzięki czemu żaden szczegół nie pozostanie dla nas tajemnicą.

Niezwykle pomocna również i w tym przypadku okazała się też Art Camera – zrobotyzowany aparat o ultra wysokiej rozdzielczości, stworzony specjalnie do fotografowania prac plastycznych. Jego obecność w kilku galeriach na całym świecie, zaowocowała fotografiami ośmiu arcydzieł Vermeera w najwyższej rozdzielczości. Odwiedzający wirtualną wystawę mogą również zagłębić się w „malarskie trasy” każdego z 36 dzieł Vermeera i czerpać radość z odkrywania nowych ciekawych faktów na temat takich dzieł sztuki, jak np. “Dziewczyna z fletem”. Oprócz obrazów można zapoznać się także z komentarzami ekspertów, które rzucają nieco światła na sztukę, dziedzictwo oraz mało znane życie holenderskiego mistrza. Znajdziecie tam m.in. tekst Tracy Chevalier, autorki bestsellerowej “Dziewczyny z perłą”, która próbuje odpowiedzieć na pytanie – co jest tak wyjątkowego w tym obrazie?

Dziś Vermeer jest obecny w światowej popkulturze. Justin Richburg, autor projektów postaci do teledysku dla Childisha Gambino „Feels like Summer”, stworzył m.in. oryginalne dzieło: „Icons”, które naśladuje Vermeera i osadza go w XXI wieku. Pokazuje też, w jaki sposób tematy jego obrazów stały się ikonami. Prac holenderskiego mistrza można też teraz doświadczać w najrozmaitszy sposób – czy to poprzez interaktywną kolorowankę na Instagramie, czy oryginalną serię z twórcami YouTube.

Aby zobaczyć obrazy Vermeera tam, gdzie obecnie się znajdują , możecie przeglądać zdjęcia Street View z galerii na całym świecie, by wybrać się na spacer po salach należących do Frick Collection(Nowy Jork) czy Rijksmuseum (Amsterdam), odwiedźcie adres: g.co/meetvermeer, możecie też dołączyć do dyskusji za pomocą hashtagu #MeetVermeer.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF