IBM i Samsung chwalą się przełomową technologią

ibm samsung tranzystor

Dwaj technologiczni giganci dzięki współpracy przy nowych technologiach prezentują coraz to nowsze rozwiązania, które mają zmienić świat. Tym razem padło na nowy rodzaj tranzystorów.

Wszelkiego rodzaju chipy otaczają nas w każdym możliwym miejscu. Znajdziemy jej w samochodach, telefonach, a nawet kuchenkach. Większość z nich zbudowana jest z mikrotranzystorów, których liczba może sięgać od kilku tysięcy do nawet miliardów na jeden procesor.
Aktualny sposób budowy tranzystora towarzyszy producentom od blisko 20 lat. W tym czasie zmieniał się ich rozmiar i specyfika, ale jedno pozostało niezmienne. Sposób umieszczania ich na chipie od lat zakłada montaż poziomy.
Nowy projekt IBM i Samsunga zakłada umiejscowienie ich według technologii VTFET (Vertical Transport Field Effect Transistors). Układ pionowy ma pozwolić zarówno na zwiększenie ilości tranzystorów na tej samej powierzchni, jak i poprawę ich efektywności energetycznej. W efekcie urządzenia takie jak telefony czy laptopy zyskałyby zdecydowanie na czasie działania na baterii. Producenci chwalą się nawet 85% wzrostem wydajności.
Wprowadzenie tego rodzaju przełomowej technologii miałoby wpływ na prawie każdy aspekt naszego życia. Wcześniej wspomniane urządzenia przenośne moglibyśmy ładować co kilka dni zamiast codziennie, a technologie takie jak urządzenia IoT mogłyby doczekać się skoku generacyjnego. Przyczyniłoby się to również do zmniejszonego zużycia prądu na świecie między innymi przez serwerownię oraz kopalnie kryptowalut.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF