Kosmiczne doświadczenia przy organizacji UFO

Często narzekamy na to, że w szkole za dużo jest teorii, a za mało praktyki, że uczniowie nie nabywają potrzebnych umiejętności i doświadczeń, które pozwolą im odnaleźć się na rynku pracy. Są jednak takie przedsięwzięcia, które pozwalają już na poziomie liceum zdobywać uczniom pierwsze zawodowe szlify. Jednym z nich jest UFO – Unikatowy Festiwal Offowy.

Unikatowy Festiwal Offowy – “UFO” – to dwudniowy festiwal i jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych imprez organizowanych przez licealistów. Już od dziesięciu lat odbywa się w zabytkowym gmachu II LO im. Stefana Batorego w Warszawie, przy ulicy Myśliwieckiej 6.

UFO promuje przede wszystkim artystów niszowych i amatorów. Łączy w sobie wszelkie kierunki sztuki – od muzyki przez kinematografię i fotografię po malarstwo i taniec. Co ważne, wydarzenie ma charakter otwarty, zatem każdy może zaprezentować się przed liczną i entuzjastycznie nastawioną publicznością.

Ważną cechą festiwalu jest to, że wstęp jest bezpłatny. Wszyscy organizatorzy wykonują pracę pro publico bono – nie czerpią z niej żadnych zysków. Największą nagrodą jest bycie częścią tak unikatowego i niepowtarzalnego wydarzenia.

Co uczniowie otrzymują w zamian? Doświadczenie!

 

– Organizowanie UFO daje przede wszystkim dużą satysfakcję, bo kontynuujemy tradycję szkoły – tłumaczy Wiktoria Fay, działająca w sekcji PR i Reklamy. – Jest to też duża odpowiedzialność, bo publiczność co roku liczy kilka tysięcy (w zeszłym roku w ciągu dwóch dni festiwalu, liceum Batorego odwiedziło 7 tys. osób), a my musimy zadbać o jak najwyższy poziom, nie tylko pod kątem artystycznym, ale i organizacyjnym – dodaje.

Jednak satysfakcja to nie jedyny plus działania w grupie organizatorów festiwalu. – Dzięki UFO można zawrzeć wiele znajomości, zdobyć doświadczenie w pracy z innymi, wzmocnić swoje umiejętności organizacyjne, a także realizować własne pomysły czy inicjować zmiany prowadzące do ulepszenia UFO – wylicza Kamila Danielewska należąca do sekcji artystycznej, odpowiedzialnej m.in. za prowadzenie przesłuchań, wybór artystów czy opiekę nad nimi podczas festiwalu.

Obciążenie? Nie to super sprawa!

 

Cały projekt to ogromne przedsięwzięcie, które spoczywa na barkach młodych organizatorów – Każdy szef kompletuje swoją sekcję, w moim przypadku jest to około 50 osób, jednak pozostałe sekcje są nieco mniejsze – tłumaczy Fay. – Oprócz siedmiu szefów, przy organizacji UFO pomaga około 150 uczniów szkoły, a także opiekunowie festiwalu, którzy podpisują umowy, bo większość z nas nie ukończyła jeszcze 18. roku życia. Opiekunowie pomagają, dają nam sugestie i sprawdzają, czy robimy wszystko, aby festiwal rzeczywiście doszedł do skutku – dodaje.

Wydawać by się mogło, że taki projekt to zadanie dla doświadczonych event managerów. A jednak uczniowie doskonale radzą sobie z odpowiedzialnością. – To niepowtarzalne przeżycie – stwierdza Mikołaj Tyszkiewicz z sekcji technicznej. – Możliwość odegrania kluczowej roli w organizacji takiego festiwalu to moim zdaniem super sprawa – dodaje.

Inni uczniowie podzielają jego zdanie, mimo, że festiwal uczy prawdziwej, niemal zawodowej dyscypliny.

– Przygotowanie takiego wydarzenia trwa od początku czerwca – tłumaczy Fay. – Do samego festiwalu (18-19 lutego 2016) każdy z nas musi poświęcić wydarzeniu kilka-kilkanaście godzin w tygodniu i być gotowy na to, że po powrocie po ciężkim dniu ze szkoły, musi jeszcze spędzić kilka godzin przygotowując coś na UFO. W tygodniach poprzedzających festiwal następuje apogeum zamieszania i ilości pracy, więc trzeba całkowicie poświęcić temu czas. Dla przykładu, w ostatnim tygodniu, na trzy tygodnie przed UFO, spędziłam pracując prawie 20 godzin, a oprócz tego normalnie chodziłam na wszystkie zajęcia w szkole. Na szczęście pomimo wymagającego toku nauki, spotykamy się ze wsparciem i zrozumieniem ze strony nauczycieli, bez tego nic nie byłoby możliwe – przekonuje.

Po co to wszystko?

 

Uczniowie doskonale wiedzą, że mimo trudności naprawdę warto. Nie tylko widzą w tym swoje pierwsze kroki w zdobyciu zawodowych doświadczeń, ale także mnóstwo osobistych korzyści, które zdobywają dzięki UFO – Uczymy się terminowości, planowania zdań, konsekwencji w wykonywaniu obowiązków, uczymy się raportować czy dyskutować nad pomysłami na forum – wylicza Danielewska.

I choć uczniowie nie odczuwają, że to co robią jest jak praca zawodowa każdy z nich wierzy, że zdobyte podczas festiwalu umiejętności i doświadczenia z pewnością przydadzą im się w pracy zawodowej za kilka czy kilkanaście lat.

::

Czym jest UFO Open Stage?

 

Unikatowy Festiwal Offowy (UFO) jest największym w Polsce festiwalem artystycznym organizowanym przez licealistów. Idea przedsięwzięcia narodziła się 10 lat temu w głowach dwojga uczniów Batorego – Mai Olszewskiej i Mateusza Pastewki. Minęła ponad dekada, a festiwal stał się imprezą profesjonalną i coraz bardziej popularną. Obecnie niemal każde warszawskie liceum ma swój festiwal uczniowski, choć pierwszy i jak dotąd największy powstał właśnie tu, w II LO im. Stefana Batorego.

Pomysł jest prosty – przez dwa dni budynek liceum staje się przestrzenią koncertową, wystawową, a także, co nie mniej ważne – gastronomiczną. Co to oznacza? Dwie sceny dla fanów różnych brzmień, wystawy dla zmęczonych skakaniem a obok nich kawiarenki dla spragnionych i głodnych.
Atmosfera jest absolutnie niepowtarzalna, wręcz kosmiczna. Duży wpływ na to mają dekoracje. Ale i tak najważniejszym elementem są kryształowe żyrandole, pod którymi można naprawdę zaszaleć.

UFO Open Stage jest najwyższej jakości artystyczną rozrywką. Dlatego też zarezerwuj sobie 18-19 lutego 2016r. i zabierz znajomych na najlepszy uczniowski festiwal w stolicy! Żyrandole jak co roku czekają.

::

źródło: materiały prasowe

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF