LinkedIn a polski rynek pracy – Sierpień 2021

Polski Rynek Pracy Sierpień 2021

Jak liczba ogłoszeń na LinkedIn wpływa na rynek pracy? Co oznaczają jej zmiany dla kandydatów? Podsumowanie Sierpnia 2021 roku.

LinkedIn i liczba ofert pracy – co oznaczają jej zmiany dla kandydatów?

Od początku pandemii COVID-19 obserwujemy polski, europejski i światowy rynek pracy na podstawie ogłoszeń o pracę na LinkedIn. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, który pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji. Nasze dane pokazują, jak zmienia się poziom zapotrzebowania na kandydatów. Oprócz tego liczby ujawniają trendy, które pojawiają się w danym kraju – można dzięki nim dostrzec, jaka jest różnica w poziomie ofert pracy na LinkedIn w porównaniu z początkiem pandemii, zeszłym rokiem lub z miesiąca na miesiąc. Co z tego wynika? Bycie na bieżąco z dynamiką popytu i podaży na rynku pracy pozwala zrozumieć kandydatom, czy rynek jest w danym momencie przyjazny poszukiwaniom pracy, założyć, czy czas znalezienia jej będzie trwał długo oraz jak duża jest przestrzeń do negocjacji wynagrodzenia – im mniej konkurentów na stanowisko, tym większe szanse na szybsze znalezienie pracy. Ocena sytuacji na rynku pod względem liczby kandydatów i otwartych rekrutacji przydaje się również pracodawcom – dzięki temu wiedzą, ile muszą zaoferować potencjalnym kandydatom, aby być atrakcyjnymi na rynku pracy: wynagrodzenia i pakiety benefitów powinny być bardziej konkurencyjne, kiedy dostępnych ogłoszeń jest więcej.

LinkedIn – popyt na kandydatów

Mniejszy popyt na kandydatów i większa liczba konkurentów oznaczają, że osoby poszukujące pracy muszą włożyć znacznie więcej wysiłku w swoje poszukiwania: być bardzo precyzyjnymi w pozycjonowaniu oraz wyznaczaniu celu; muszą pracować pilnie i systematycznie, używając wszystkich czterech kanałów poszukiwania: firmy Executive Search, sieć kontaktów, ogłoszenia o pracę (tak, również dla kadry kierowniczej!) oraz bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Należy się też upewnić, że CV, które wysyłamy, jest dostosowane pod ATS (Applicant Tracking System), z którego firmy podczas rekrutacji korzystają coraz częściej. Jak to zrobić? Sprawdź nasz Poradnik ATS. Dla spójności profilu kandydata dobrze jest nie tylko dostosować swoje dokumenty aplikacyjne, ale także profil na LinkedIn pod ogłoszenia, na które się aplikuje.

LinkedIn w Polsce

Przez ostatni miesiąc liczba polskich ogłoszeń o pracę powoli się podnosi – po osiągnięciu najwyższego od początku pandemii poziomu w połowie czerwca nastąpił okres bardzo silnych spadków – na początku sierpnia było aż o 51% mniej dostępnych ofert. Od tamtej pory widać, że ich liczba się stabilizuje, wciąż jednak utrzymuje się na bardzo niskim poziomie w porównaniu z całym okresem pandemii.

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn Tydzień 35
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Najwięcej ogłoszeń na LinkedIn: 226 968 (Tydzień 25. – 2021)
Najmniej ogłoszeń na LinkedIn: 110 649 (Tydzień 31. – 2021)

Głosy rynku

Oprócz zbierania danych rozmawiamy też z dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami. Ich wypowiedzi uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, sukcesów, opinii i przewidywań. Poniżej kilka przykładów:

Firma wraca do życia po pandemii. Management zachęca ludzi do spotkań integracyjnych – po pracy, by na nowo powrócić do rzeczywistości. Od sierpnia ludzie powoli wracają do biur. (Dyrektor Compliance / Branża bankowości)

Branża IT/Telco niezmiennie odnotowuje wzrosty: zwiększone zapotrzebowanie na długoterminowe zapewnienie dostępu do szybkiego łącza wpływa na wyniki firm branży. (Manager Quality Control Process / Branża IT)

Oferty pracy na LinkedIn

Tydzień 17. (2020) vs 35. (2021)

Polska vs 38 Tydzień 17_20 i 35_21
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy, to porównanie danych z każdego tygodnia, począwszy od tygodnia 17. (pierwszego tygodnia obserwacji 38 krajów). W porównaniu z tygodniem 17. 2020 roku, w 35. tygodniu 2021 roku (który rozpoczął się 30 sierpnia) Polska zajęła 21. miejsce. Opublikowano o 11 969 ogłoszeń mniej (-9,02%) niż na początku pandemii COVID-19. Podobna tendencja dotyczy tylko połowy z obserwowanych przez nas krajów, jeśli jednak spojrzeć na liczby, widać wyraźny spadek. W tym tygodniu opublikowano ponad 1,5 miliona ogłoszeń mniej niż na początku pandemii! W tym porównaniu różnice ujemne pojawiają się głównie w krajach, które z reguły mają dużo dostępnych ofert pracy. Różnice dodatnie widać natomiast głównie w krajach z mniejszą liczbą ogłoszeń.

Jak było rok temu?

Tydzień 35. (2020) vs 35. (2021)

Polska vs 38 Tydzień 35_20 i 35_21
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Kolejne porównanie, które stworzyliśmy dotyczy danych z ostatniego tygodnia sierpnia 2021 oraz danych sprzed roku. W całej Europie jest prawie o 40% mniej ogłoszeń o pracę na LinkedIn. Największy przyrost procentowy zaobserwowaliśmy na Łotwie (+427,73%), natomiast największy spadek na Ukrainie (-88,10%). W Polsce liczba dostępnych ofert pracy spadła o 9,92%.

Polska i kraje ościenne

W 35. tygodniu 2021 roku wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

Polska vs Sąsiedzi Tydzień 35
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

1. Litwa: +232,26%
2. Czechy: +4,09%
3. Polska: -9,92%
4. Niemcy: -49,00%
5. Słowacja: -47,71%
6. Ukraina: -88,10%

dodatkowo:
7. Szwecja: +29,03%
8. Dania: +26,50%

 

 

 

Polska a Europa Zachodnia

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 35_20 i 35_21
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń na LinkedIn w porównaniu z zeszłym rokiem, w tym tygodniu Polska jest na 27. miejscu w rankingu 38 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję drugą (-9,92%). Na pierwszym miejscu znajduje się Belgia (-9,32%), a na ostatnim Szwajcaria ze spadkiem rzędu -72,33%.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w którym znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa czy Kraje Bałtyckie: www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals. Najbliższy raport ukaże się w sobotę 18 września.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto obserwować nas na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

Wszystkie nasze raporty z polskiego rynku pracy znajdują się tutaj: www.brief.pl/author/CareerAngels

O Market Signals

Od marca 2020 roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W kwietniu rozszerzyliśmy obserwacje do 38 krajów. We wrześniu zdecydowaliśmy się zwiększyć zasięg naszych obserwacji i dodaliśmy kraje spoza Europy, żeby zyskać bardziej globalne spojrzenie. Obecnie śledzimy 80 krajów na całym świecie i dysponujemy danymi z prawie każdego kontynentu. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, który pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo, rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, sukcesów, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels