LinkedIn vs Kandydat – polskie ogłoszenia o pracę

Polski Rynek Pracy - Tydzień 10

Jak liczba ogłoszeń na LinkedIn wpływa na rynek pracy? Co oznaczają jej zmiany dla kandydatów?

Od początku pandemii COVID-19 obserwujemy polski, europejski i światowy rynek pracy pod kątem ogłoszeń o pracę na LinkedIn. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji.  Nasze dane pokazują jak zmienia się poziom zapotrzebowania na kandydatów. Oprócz tego, liczby ujawniają trendy, które pojawiają się w danym kraju – można dzięki nim dostrzeć jaka jest różnica w poziomie ofert pracy na LinkedIn w porównaniu z początkiem pandemii lub z miesiąca na miesiąc , a co za tym idzie, czy rynek jest w danym momencie przyjazny poszukiwaniom pracy. Mniejszy popyt na kandydatów oznacza, że w proces poszukiwania trzeba włożyć dużo więcej wysiłku. Przede wszystkim należy upewnić się, że CV, które wysyłamy jest dostosowane pod ATS (Applicant Tracking System), z którego coraz częściej firmy korzystają przy rekrutacji. Jak to zrobić? Sprawdź nasz ATS Guide. Dla spójności swojego profilu kandydata dobrze  jest też dostosować zarówno swoje dokumenty aplikacyjne, jak i profil na LinkedIn pod ogłoszenia, na które się aplikuje.

LinkedIn w Polsce

Pierwsze tygodnie pandemii w Polsce były związane z dość dużym spadkiem liczby ogłoszeń o pracę, który trwał ponad miesiąc. Na początku maja sytuacja nieco się polepszyła i aż do lipca poziom ofert pracy na LinkedIn był wyższy niż w marcu. Od tamtej pory utrzymuje się ogólna tendencja spadkowa, która co jakiś czas przerywana jest okresowymi wzrostami. Mimo tego, ostatni raz, kiedy liczba ogłoszeń o pracę w Polsce była zbliżona do początkowego poziomu zdarzył się we wrześniu. Od początku roku mamy jednak do czynienia ze stałym wzrostem (poza Tygodniem 9.), który sprawił, że oecnie na LinkedIn znajduje się więcej ogłoszeń niż na początku pandemii.

Najwięcej ogłoszeń na LinkedIn: 208 141 (Tydzień 26. – 2020)

Najmniej ogłoszeń na LinkedIn: 118 044 (Tydzień 2. – 2021)

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn Tydzień 10
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Oprócz zbierania danych rozmawiamy też z dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami. Ich wypowiedzi uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań.

Z powodu pandemii portfelowa spółka nie osiagnęła zakładanych wzrostów. W zwiazku z tym zrezygnowano z jej sprzedaży i tym samym moje stanowisko nie było zasadne w takim wymiarze jak zakładano początkowo.

CEO / Fundusz VC

Tydzień 15. vs 10.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w 10. tygodniu 2021 roku Polska zajęła 22. miejsce: opublikowano o 23 487 ogłoszeń więcej (+15,34%) niż na początku pandemii COVID-19. Oznacza to, że po roku jej trwania wróciliśmy do poziomu ogłoszeń na LinkedIn sprzed jej początku i tym samym popyt na kandydatów wzrósł.

Polska vs 36 Tydzień 15 i 10
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 9. vs 10.

W tym tygodniu liczba polskich ogłoszeń na LinkedIn wyniosła o  14 572 ogłoszeń więcej (+8,99%)  niż w zeszłym tygodniu. Taki wynik daje nam 9. miejsce w Europie. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na LinkedIn pojawiło się ponad 40 tysiący nowych ofert pracy.

Polska vs 36 Tydzień 9 i 10
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Polska i kraje ościenne

W 10. tygodniu 2021 roku wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

  • Polska vs Sąsiedzi Tydzień 10
    Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

    Ukraina: +55,60%

  • Polska: +8,99%
  • Niemcy: +2,48%
  • Litwa: +1,63%
  • Czechy: -4,00%
  • Słowacja: -1,72%

dodatkowo:

  • Dania: +9,35%
  • Szwecja: +5,35

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń na LinkedIn w porównaniu z 15. tygodniem, w tym tygodniu Polska jest na 30. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję pierwszą (+15,34%).  Na ostatnim miejscu znajdują się Niemcy (-46,91%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 10
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmuje Holandia (+20,86%), a najniższe Belgia  ze spadkiem o 39,69%. W porównaniu z Europą Zachodnią Polska znajduje się na trzecim miejscu (+18,99% ). 

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 9 i 10
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

LinkedIn w Europie

W tym tygodniu 66% krajów europejskich zanotowało wzrost liczby ogłoszeń publikowanych na LinkedIn (to o 22% więcej, niż w zeszłym tygodniu). W tym tygodniu popyt na kandydatów wzrósł, co zmienia to faktu, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny – w całej Europie jest ponad milion ofert pracy mniej niż rok temu, na początku pandemii.  Upewnij się więc, że masz dobrą strategię poszukiwania pracy. Pamiętaj przede wszystkim o dostosowaniu CV do ATS i ofert, na które aplikujesz,

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie:  www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Pełny raport z tygodnia 10. ukaże się w sobotę 13 marca po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

Wszystkie nasze raporty z polskiego rynku pracy znajdują się tutaj: www.brief.pl/author/CareerAngels

 

O Market Signals

Od marca roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W kwietniu rozrzeszyliśmy obserwacje do 38 krajów. We wrześniu zdecydowaliśmy się zwiększyć zasięg naszych obserwacji i dodaliśmy kraje spoza Europy, żeby zyskać bardziej globalne spojrzenie. Obecne śledzimy 80 krajów na całym świecie i dysponujemy danymi z prawie każdego kontynentu. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels