...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Niższe składki ZUS dla firm do końca stycznia

Do 31 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą zgłaszać chęć skorzystania z ulgi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, określany, jako Mały ZUS plus. Czym jest i komu przysługuje?

Mały ZUS plus to rządowy program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Został on stworzony z myślą o małych przedsiębiorcach, prowadzących działalności gospodarcze. Program, ten umożliwia płacenie składek społecznych w niższej wysokości.

Komu przysługuje niższa składka?

Ulga przysługuje tylko firmom, które nie przekroczyły dochodu, wynoszącego 120 tysięcy złotych. Jednak w przypadku, gdy ich działalność działa krócej niż 12 miesięcy, to limity wyliczane są przez ZUS, jako proporcjonalne do liczby dni prowadzonej firmy. Zakład przewidział, że minimalny okres za prowadzenie firmy w poprzednim roku wyniósł aż 60 dni.

Niższe składki, większe zyski

Korzystanie z Małego ZUS-u plus daje możliwość wypłacania niższych świadczeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Do tej grupy zaliczany jest, np.: zasiłek chorobowy i macierzyński. Uwzględniany są także ubezpieczenia wypadkowe. Okres płacenia niższych składek będzie miał realny wpływ na ustalanie wysokości emerytury.

Stosowne dokumenty, umożliwiające płacenie niższych składek, można złożyć do 31 stycznia 2022 roku. Przedsiębiorca może złożyć je poprzez stronę internetową ZUS lub bezpośrednio w najbliższej placówce zakładu.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF