...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Podatek od seriali. Czy rząd opodatkuje Netflix?

podatek od seriali opodatkowanie netflixa

Polski rząd planuje opodatkować serwisy streamujące seriale i filmy. Wysokość daniny ma wynosić 1,5 proc „przychodu uzyskanego z jakichkolwiek opłat poniesionych tytułem usług zakupionych na terytorium Rzeczypospolitej umożliwiających korzystanie z treści zamieszczonej na platformie”.

Spidersweb.pl poinformował dziś o planach rządu dotyczących opodatkowania serwisów streamingowych. Informacje podane przez portal mówią również o potencjalnym beneficjencie wpływów podatkowych, którym ma być Polski Instytut Sztuki Filmowej. Takie działanie rządu ma na celu wyrównanie strat, jakie PISF poniósł poprzez decyzję zamrażającą działalności kin.

Branża rozrywkowa, to obecnie obok turystycznej i transportowej największy przegrany w sytuacji ogólnonarodowej kwarantanny. Kina, przez całkowite zaprzestanie działalności są narażone na straty bezpośrednio godzące w rentowność ich działalności. PISF w takiej sytuacji traci lwią część dochodu, którą gwarantowały mu opłaty podatkowe pobierane od podmiotów prowadzących kina czy dystrybutorów filmów.

Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl oraz KLANG! Media

Rekompensatą ma być dochód z podatku, który będą musiały uiścić serwisy streamingowe. Obciążenie ma wynieść 1,5 proc. ich przychodu. Danina o tej samej wysokości nałożona jest na podmioty współtworzące rynek filmowy w Polsce przez Artykuł 19. Ustawy o kinematografii z 30 czerwca 2005 r.

Możemy spodziewać się wzrostu cen miesięcznych subskrypcji serwisów streamingowych.

Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl oraz KLANG! Media

Jednocześnie prognozuje, że raczej nie będzie to podwyżka, która szczególnie zaboli portfele użytkowników.

Tego typu projekt nie pojawia się pierwszy raz. Podobna propozycja przedstawiona została w marcu 2019, jako Podatek Cyfrowy w ramach tzw. “Piątki Kaczyńskiego”. Podmiotami obciążonymi podatkiem miały być jednak wszystkie platformy streamingowe (również te muzyczne, jak np. Spotify czy Tidal) oraz giganci cyfrowi tacy jak Apple, Google, Amazon, Facebook czy Uber.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF