Polska energetyka potrzebuje technologii
W trakcie Konferencji Energetycznej EuroPower & OZE Power odbyła się debata „Czy polska elektroenergetyka jest gotowa na cyfrową metamorfozę?”. Wzięli w niej udział przedstawiciele spółek energetycznych oraz nowych technologii.
Przemysł energetyki musi nadążać za postępem technologicznym, aktualnie największym wyzwaniem jest przejście transformacji technologicznej. Uczestnicy debaty wskazują na kluczowe aspekty takie jak bezpieczeństwo, obsługa prosumentów oraz zarządzanie inteligentnymi licznikami.
Infrastruktura energetyczna jest jednym z najbardziej narażonych sektorów na ataki hakerskie. Zdaniem uczestników debaty należy zadbać, aby infrastruktura krytyczna dla funkcjonowania państwa była adekwatnie zabezpieczona, w szczególności w świetle ciągle rosnącej ilości cyberataków.
Silnie rozwija się również technologia paneli słonecznych, która wymaga odpowiedniego zarządzania, przekraczając możliwości człowieka. Tomasz Niebylski (dyrektor sprzedaży Microsoft) oraz Waldemar Skomudek (Wiceprezes Zarządu Tauron) wskazuje na skorzystanie z usług w chmurze.
Nie wyobrażam sobie, żeby rozwój sektora prosumenckiego można było ogarnąć z punktu widzenia technicznego, finansowego, za pomocą urządzeń elektronicznych, nie mówiąc już o pracownikach zatrudnionych do prostych funkcji. Musi tu zadziałać obszar cyfryzacji odpowiednio sprofilowanej i skoncentrowanej m.in. na bezpieczeństwie.
Waldemar Skomudek Wiceprezes Zarządu Tauron
Korzystam, kiedy chcę, ile chcę. A to ile może się dynamicznie zmieniać. I co najważniejsze – chmura pozwala cały czas pozostać nam na topie technologicznym, bo rozwiązania chmurowe są cały czas rozwijane.
Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży Microsoft
Wykorzystanie technologii w chmurze pozwoliłoby zarówno na obsługę inteligentnych liczników, jak i zarządzanie dystrybucją energii prosumenckiej.
Takie rozwiązanie pozwala również liczyć na stosunkowo niskie koszta oraz wsparcie z zakresu technologii i bezpieczeństwa od firm specjalizujących się w wymienionych obszarach.
Źródło: PAP MediaRoom