...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rusza nowy przetarg dla Pentagonu

Przetarg pentagon

Departament obrony Stanów Zjednoczonych szuka od dłuższego już czasu firmy, która ma zapewnić najnowsze technologie dla wojska. A kolejny przetarg właśnie ruszył.

Maksymalna kwota kontraktu, o którą zabiegają najwięksi giganci w branży opiewa na 10 miliardów dolarów. Ubiegać się o niego będą Amazon, Google, Oracle oraz Microsoft.

Temu ostatniemu udało wygrać się poprzedni przetarg w tym roku jednak po odwołaniach sądowych złożonych przez Amazon oraz głosach niezadowolenia w samej firmie kontrakt został zerwany. Aktualny przetarg różni się wymaganiami oraz założeniami od poprzedniego. Największą różnicą jest fakt, że dopuszczona jest możliwość podziału kontraktu na więcej niż jedną firmę.

Do przetargu zaproszono jedynie największe firmy amerykańskiego pochodzenia. Najprawdopodobniej jednak z czterech firm, które zostały zaproszone do przetargu jedynie dwie są w stanie sprostać wymaganiom departamentu obrony. Mowa o gigantach, którzy dzielą między siebie aż 70% rynku rozwiązań chmury – AWS oraz Microsoft. Zgodnie z wytycznymi prawdopodobnie główna część kontraktu trafi do jednego z nich, a inne firmy liczyć mogą na mniejszy udział jako wsparcie projektu w poszczególnych zadaniach.

Pentagon poszukuje dostawcy rozwiązań technologicznych, aby przy pomocy amerykańskich gigantów rozwijać możliwości swoich technologii. Mówi się o dużym nacisku na wykorzystanie sztucznej inteligencji w logistyce i bezpieczeństwie. Jednak najważniejsze jest, aby zaoferowane rozwiązania były dostępne w każdym momencie bez potrzeby czekania miesięcy na wdrożenie nowych rozwiązań.

Dość ciekawy jest udział Google, który w 2018 roku współpracował z Pentagonem przy interpretowaniu widoku z drona dzięki uczeniu maszynowemu. Po ogłoszeniu pracy firmy przy projekcie Maven około cztery tysiące pracowników podpisało się pod petycją do CEO spółki o przerwanie udziału w projekcie. Teraz mowa jednak o przetargu bez wykorzystania bojowego, można więc liczyć na większą wyrozumiałość zatrudnionych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF