Poznań 4.0

- Poznań ma potencjał, by rozwijać nowoczesną gospodarkę szybciej, niż inne miasta w Polsce - uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista, autor analizy PwC, dotyczącej rozwoju Poznania.

Wnioski z analizy przedstawiono w czwartek w siedzibie firmy PwC. Wynika z niej, że polskie miasta stoją przed dużym wyzwaniem, jakim jest przystosowanie się do reguł tzw. przemysłu 4.0. Termin ten wiąże się z czwartą rewolucją przemysłową, czyli przejściem od przemysłu opartego na komputerach i automatyzacji produkcji do przemysłu opartego na rozwoju Internetu i nowych technologii, które coraz ściślej ingerują w działalność człowieka.

– Poznań ma wiele charakterystycznych cech, które wskazują na to, że przemysł 4.0 może rozwijać się tu szybciej, niż w innych miastach Polski – ocenia prof. Witold Orłowski. – To miasto z ogromnym potencjałem i kapitałem ludzkim, gdzie umiejętność pracy w zespole jest większa niż w innych miejscach w kraju. Wchodzimy w przemysł 4.0, jesteśmy na progu przełomu, na naszych oczach zmieniają się warunki gry – Poznań może na tym istotnie skorzystać.

Zdaniem ekonomisty receptą na efektywne działanie jest m.in. współpraca miejskich instytucji, uczelni i firm oraz przyciąganie do miasta młodych, utalentowanych ludzi.

– Z naszych wniosków wynika, że negatywny trend migracyjny można odwrócić i prawdopodobnie tak się stanie – ocenia naukowiec.  – Miasto i uczelnie muszą przyciągnąć studentów i pracowników nie tylko z Polski, ale i ze świata. Poznań ma też duże szanse, by stać się liderem propagowania idei smart cities, a bez niej nie będzie przejścia do przemysłu 4.0.

Autorzy analizy wskazują na mocne strony miasta i podpowiadają, na czym warto się skoncentrować w przyszłości.

– Przedsiębiorczość poznaniaków i dobre nastawienie do gospodarki rynkowej zawsze charakteryzowały Poznań – zauważa Agata Garczyk-Wysocka, partner w poznańskim biurze PwC. –  W przyszłości trzeba pójść dalej i skoordynować siły jednostek miejskich, naukowych i biznesowych.

Atutami Poznania są m.in. etos pracy, dobry stan gospodarki miasta, rozwinięty rynek pracy, niskie bezrobocie i dobry kapitał ludzki.

– Konsekwentnie wprowadzamy w życie ideę miasta otwartego, w którym dobrze się mieszka, z którego mieszkańcy są dumni – mówi Katarzyna Sobocińska, zastępca dyrektora Biura Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Poznania. – Miasta, które jest rozpoznawalne na świecie i do którego chętnie przyjeżdżają nowi mieszkańcy i nowe firmy. Z najnowszych badań GUS wynika, że tempo migracji z Poznania już wyhamowuje, a liczba mieszkańców metropolii poznańskiej rośnie. Kluczem do zmian jest stałe podnoszenie jakości życia poznaniaków. Można to osiągnąć poprzez wiele działań, jednym z nich są miejskie inwestycje w infrastrukturę, które z kolei pociągają za sobą ożywienie na rynku inwestycji prywatnych.

W Poznaniu funkcjonują firmy, które już dzisiaj działają w świecie przemysłu 4.0, wykorzystując technologie Internetu rzeczy, chmury obliczeniowej, wirtualnej rzeczywistości.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF