Rekordowy wzrost przychodów firm w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”
Pandemia okazała się być sprawdzianem dla wielu branż, ale dla firm z sektora technologicznego stała się szansą na rozwinięcie działalności i podbicie nowych rynków. Na przestrzeni ostatnich czterech lat dynamika wzrostu przychodów wszystkich spółek technologicznych rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” wyniosła aż 2 278 proc. Jest to rekordowy wynik w historii zestawienia. W 22. edycji zestawienia najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej aż 30 proc. miejsc zajmują spółki z Polski. Polskim zwycięzcą rankingu jest firma Nethone, specjalizująca się w automatycznym wykrywaniu oszustw za pomocą autorskich narzędzi badawczych i sztucznej inteligencji.
W głównej kategorii „Fast 50” uplasowało się 16 firm z Polski. Najwięcej firm pochodzi z Czech (19). Podobnie jak rok temu, polskie i czeskie spółki zajmują łącznie 70 proc. miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło Słowacji, którą reprezentuje pięć firm. W rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazły się także spółki z Chorwacji (4), Bułgarii (2) oraz po jednej z Litwy, Estonii, Albanii i Słowenii.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 450 firm, dla porównania rok temu było to o 150 mniej. To pokazuje najlepiej, jak środkowoeuropejskie firmy technologiczne stają się silne, konkurencyjne i jak szybko rosną. Jak można było się spodziewać, katalizatorem tak dynamicznego wzrostu dla wielu z nich była pandemia, która wymusiła na niemal każdej branży inwestycję w technologię w znacznie większym stopniu niż to było wcześniej
Agnieszka Zielińska, partner w dziale Doradztwa Finansowego, liderka Programu Deloitte Technology Fast 50 w Polsce
Czołówka „Technology Fast 50”
Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest FF Trader – twórca finansowej platformy edukacyjnej. Czeska spółka osiągnęła gigantyczny wzrost przychodów w ciągu ostatnich czterech lat na poziomie 39 432 proc. Dla przypomnienia rok temu triumfatorowi wystarczyło do zwycięstwa 9 077 proc.
W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie firmy z Polski: warszawska Nethone (6) – specjalizująca się w automatycznym wykrywaniu oszustw za pomocą autorskich narzędzi badawczych i sztucznej inteligencji oraz TELMEDICIN (7), zajmująca się telemedycyną.
Dominacja twórców oprogramowania
W 2020 roku w porównaniu do 2017 roku średni wzrost przychodów firm, które znalazły się w rankingu, wyniósł 2 278 proc. Rok wcześniej było to 1 460 proc.
Tegoroczny wynik jest najwyższy w ponad dwudziestoletniej historii Technology Fast50, a ci, którzy się znaleźli w zestawieniu są liderami w swoich sektorach i krajach. Spodziewaliśmy, że w tym roku firmy będą w stanie pochwalić się ogromnymi wzrostami przychodów, właśnie ze względu na dynamiczny rozwój w czasie pandemii. Ważne jest jednak to, że nasi laureaci sukcesywnie rośli przez ostatnie cztery lata, w wielu przypadkach podwajając swoje przychody rok do roku.
Agnieszka Zielińska
Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowali twórcy oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 33. Pięć firm to producenci sprzętu komputerowego, a cztery reprezentują sektor „media i rozrywka”. Po trzy spółki należą do fintechów oraz sektora medycznego i biotechnologicznego. Pozostałe dwie reprezentują branżę komunikacyjną.
Kolejny rok z rzędu firmy technologiczne mogły zgłaszać swój akces do nagrody „Impact Stars”. Kategoria została wprowadzona z myślą o firmach, które z powodzeniem łączą rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na co najmniej jeden z obszarów: społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko i różnorodność. Każdy kraj mógł w tej kategorii nagrodzić trzy firmy. W Polsce wyróżnienie otrzymały spółki: Biotts (autorskie nośniki oraz receptury leków w obszarze onkologii i diabetologii), StethoMe (domowy stetoskop medyczny – StethoMe® to pierwszy system wykrywający nieprawidłowości w układzie oddechowym, opiera się na medycznych algorytmach AI współpracujących z bezprzewodowym stetoskopem oraz specjalną aplikacją) oraz Neuro Device Group (rozwiązania z zakresu terapii, diagnostyki i badań naukowych mózgu i centralnego układu nerwowego). Wszystkie firmy reprezentują sektor life science & healthcare.
Szczegółowe wyniki rankingu
Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młodsze firmy w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”, które wchodzą w skład zestawienia „Companies to watch”. Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nie dane finansowe.
Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria:
- posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia)
- być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania
- być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki
- posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.
Kategoria główna „Technology Fast 50”
Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:
- działalność na rynku co najmniej od czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2016 r.,
- osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2017, 2018, 2019 oraz przychodów w 2020 roku na poziomie nie mniejszym niż 100 tys. euro.
Kategoria „ Growth Stars ”
Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Growth Stars”
- historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata.
Więcej informacji oraz historyczne rankingi dostępne na stronie Deloitte.
Źródło: Deloitte