...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Hays Poland: Rekrutacja w roku 2022? [RAPORT]

hays rynek płacowy 2022

Największym wyzwaniem na rynku pracy, w roku 2022 będzie pozyskanie nowych i zatrzymanie w organizacji dotychczasowych pracowników. Według raportu płacowego Hays Poland na rok 2022, rekrutacje przewiduje aż 95% pracodawców.

Znoszenie obostrzeń, wzrost aktywności biznesowej i akcja szczepień zmotywowały firmy do zwiększenia zatrudnienia i dalszych inwestycji. Walka o talenty staje się coraz bardziej zaciekła. Z tego względu aż 3 na 4 pracodawców spodziewa się problemów na etapie rekrutacji. Najczęściej poszukuje się pracowników w branżach IT, sprzedaży oraz finansów i księgowości. Głównym powodem rekrutowania nowych pracowników jest rozwój biznesu i konieczność pozyskiwania pracowników, często posiadających unikalne kompetencje.

Rok 2021 upłynął pod znakiem cyfryzacji kolejnych obszarów działalności firm. Rewolucja technologiczna nie zwalnia, co przekłada się na odmienne niż dotychczas zapotrzebowanie kompetencyjne firm. Jest to jednak popyt, który w związku z luką kompetencji na rynku niezwykle trudno jest zaspokoić. W konsekwencji odsetek firm przekonanych o posiadaniu niezbędnych zasobów wynosi 51% i jest o 5% niższy od tego odnotowanego w ubiegłym roku. Firmy deklarują największe zapotrzebowanie na kompetencje menedżerskie (49%), cyfrowe (39%) oraz techniczne (37%).

Aż 77% zatrudnionych rozważa zmianę miejsca pracy. Pomimo że aż 62% pracowników zadeklarowało, że w 2021 dostało podwyżkę, wśród najważniejszych powodów takiej decyzji jest wynagrodzenie i brak możliwości rozwoju. Z największym optymizmem na rok 2022 patrzą pracownicy prężnie rozwijających się sektorów rynku oraz specjalizacji o najwyższym zapotrzebowaniu (specjaliści IT, logistycy, eksperci nieruchomości i zawodów medycznych). Aż 63% wśród ankietowanych, pozytywnie oceniło perspektywę swojej kariery zawodowej w 2022 roku. Wśród największych optymistów znajdują się pracownicy IT i ochrony zdrowia. Zaś największymi pesymistami są osoby z branży transportowej oraz edukacyjnej i szkoleniowej, wśród których odsetek osób zadowolonych ze swojej kariery nie sięga nawet 50%.

Pobierz pełny raport


źródło: Hays Poland

 

Adam Daniluk