...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rosyjski bank centralny chce zakazać kopania kryptowalut

Bitcoin

20 stycznia 2022 roku Bank Rosji opublikował raport, w którym proponuje wprowadzenie zakazu kopania i posiadania wszelkich kryptowalut dla firm.

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiony na stronę reklamodawcy, gdzie będziesz mógł zapoznać się z konkretną ofertą na produkt lub usługę. Klikając w linki afiliacyjne nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę redakcji brief.pl i naszą niezależność.

W dokumencie pt.:, Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje”, który został zaprezentowany w środę br. na konferencji Banku Rosji. Prezentująca jego treść Elżbieta Daniłowa (Przewodnicząca Stabilności Finansowej w Banku Centralnym) wskazała kilka tez i argumentów, które wpływają niekorzystnie na obieg i warunki polityki pieniężnej.

Tezy rosyjskiego raportu

Zgodnie z zaprezentowanym dokumentem wskazana szacunkową liczbę wolumenu transakcji z użyciem kryptowalut. Według nich w ciągu ostatnich lat obywatele Rosji sprzedało kryptowaluty o łącznej wartości 5 mld dolarów. W raporcie podkreślono, że tzw. tokeny mają ograniczone możliwości w związku ze standardowymi płatnościami. Wszystkie aktywności kryptowalutowe koncentrują się główne na transakcjach spekulacyjnych, co wzbudza pewne obawy.

Autorzy raportu sugerują, że ryzykowne zmiany rynkowe wirtualnych aktywów, jak i jego aktywność może doprowadzić do wielu oszustw i mieć bezpośredni wpływ na interesy klientów indywidualnych (tzw.: kopaczy). Według nich kryptowaluty mogą stwarzać pewien rodzaj konkurencji dla waluty fiduracyjnej (np.: Rubel) i zmniejszać kondycję krajowego rynku finansowego, w tym różnych inwestycji.

 

Podobnie jak dolaryzacja, kryptoizacja ogranicza suwerenność polityki pieniężnej, co może z kolei zmuszać bank centralny do utrzymywania wyższych stóp w celu powstrzymania inflacji.

Raport Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje

W tym wypadku, aby ograniczyć ryzyko związane z rosnącą popularnością kryptowalut na świecie, Bank Rosji, wnosi o wprowadzenie zakazu działalności związanym z tymi aktywami, tj.: płatności, emitowanie i organizowanie obiegu, czy także inwestycje w kryptowaluty przez instytucje finansowe. Wskazuje także, że wprowadzenie zakazu na tzw. ,,kopanie” może ograniczyć „bezproduktywną konsumpcję energii elektrycznej”, która odpowiada między innymi za ślad węglowy i zmiany klimatu, a także zwiększa koszty produkcji energii przez rządowe koncerny.

Zapowiedzi Rosyjskiego banku centralnego

Tuż po oficjalnej prezentacji raportu Bank Rosji zapowiedział bardziej wnikliwe monitorowanie transakcji kryptowalutami, a także pozyskiwanie większej ilości danych o działaniach rosyjskich klientów zagranicznych platform wymiany. Co więcej, ogłoszono, że bank nie odpowiada się za wprowadzeniu zakazu posiadania lub generowania kryptowalut dla osób fizycznych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF