...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wielka inwestycja energetyczna w Polsce warta 200 milionów dolarów

W 2022 roku szwedzkie przedsiębiorstwo projektowo-wytwórcze -Northvolt, specjalizujące się w technologii akumulatorów otworzy w Gdańsku nowoczesną placówkę energetyczną, w której będą produkować moduły i systemy bateryjne.

W oficjalnym oświadczeniu prezes polskiego oddziału Northvolt, Robert Chryc Gawrychowski podkreślił, jak bardzo ważna jest niniejsza inwestycja dla polskiej gospodarki:

Jest to istotna inwestycja dla polskiej gospodarki ze względu na jej skalę i innowacyjny charakter.

Podczas uroczystości otwarcia budowy wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytał list zaadresowany przez premiera Mateusza Morawickiego do wszystkich uczestników.

To tutaj już wkrótce powstanie strategiczna nie tylko dla Pomorza, ale i dla Polski największa na naszym kontynencie fabryka umożliwiająca montaż najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii. – napisał liście premier.

W swoim liście szef rządu wspomniał, że firma Northvolt istnieje na polskim rynku już o 2018 roku. Dodaje, że polska jest dobrym miejscem do tak wielkich inwestycji:

Nie wątpię, że urzeczywistnienie tego ambitnego, wartego 200 milionów dolarów projektu, stanowi niepodważalny dowód zaufania Northvolt do Polski i Polaków. To najlepsze świadectwo, że nasz kraj jest dobrym miejscem do inwestowania – czytamy.

Premier uważa, że inwestycja Northvolt w Gdańsku będzie wspierała ”transformację europejskiej sieci energetycznej oraz przemysłu opartego o paliwa kopalne”. Dodatkowo zapewnił, że zrobi wszystko, aby takie  ,,wizjonerskie firmy”, jak Northvolt mogły najkorzystniej funkcjonować w naszym kraju.

Jako rząd zrobimy więc wszystko, by wizjonerskie firmy mogły tu w Polsce jak najkorzystniej funkcjonować.

Innowacyjna fabryka modułów bateryjnych będzie zlokalizowana na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT. Jak wynika z oficjalnych  planów inwestycji — obiekt o powierzchni  50 tys. metrów kwadratowych powstanie w dwóch etapach, z początkową zdolnością produkcyjną 5 GWh (Kilowatogodzinę) rocznie i przewidywanym rozpoczęciem produkcji w 2022 roku. W kolejnych latach firma planuje zmodernizować produkcję do 12 GWh rocznie.

Oprócz nowego zakładu, produkującego energię elektryczną i moduły bateryjne firma Northvolt otworzy na terenie placówki centrum badawczo-rozwojowe, w którym będzie pracować 500 wykwalifikowanych pracowników.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF