...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Mafia z Onetu

W Dolinie Krzemowej mówi się o czymś takim jak mafia PayPala. Ten termin określa grupę przedsiębiorców, którzy zakładali razem płatnościowego giganta, a potem poświęcili się innym, także odnoszącym sukcesy projektom. Do mafii PayPala należą tacy ludzie jak Elon Musk (Tesla, SpaceX), Peter Thiel (Palantir) czy Reid Hoffman (LinkedIn). W Polsce też mamy taką mafię.

Gdy światło dzienne ujrzała oficjalna informacja, że Robert Bednarski, dawny prezes Onetu, został szefem Facebooka w tej części świata to Michał Kreczmar napisał post, w którym użył określenia „Onet mafia”.

Onet mafia: Robert Bednarski – dyrektor na Europę środkowo-Wschodnią Facebook; Artur Waliszewski – Regional Business…

Posted by Michal Kreczmar on 13 kwietnia 2015

Postanowiliśmy pójść tym tropem i pokazać pokrótce sylwetki członków „mafii Onetu”, czyli ludzi, którzy kiedyś byli związani z portalem, lecz teraz realizują się w innych projektach.

Piotr Wilam

Pierwszy prezes Onetu. Wcześniej współtwórca Wydawnictwa Pascal. To on wraz z Romanem Kluską i Tomaszem Kolbuszem zakładał portal, który potem stał się liderem swojego segmentu. Po sprzedaży udziałów w Onecie i odejściu z firmy współtworzył takie projekty jak księgarnia internetowa Merlin.pl, grono.net czy telewizję Kino Polska. Obecnie jest wiodącym inwestorem funduszu Innovation Nest, w którego portfolio znajdują się takie startupy jak UXPin czy Sher.ly czy Landingi. Fundusz współtworzy także inny członek „mafii Onetu” – Marek Kapturkiewicz, były wiceprezes firmy.

Łukasz Wejchert

Również były prezes Onetu. Zarządzał firmą kiedy ta była częścią holdingu ITI. Odszedł z niej pod koniec 2011 roku, a w 2012 roku ruszyła jego własna firma – Dirlango. W portfolio przedsięwzięcia Wejcherta znajdują się takie projekty jak aplikacje Justtag i iTaxi, ale również agencja LeadR. Ten były prezes Onetu wprowadził do Polski markę Virgin Mobile.

Robert Bednarski

Kolejny były prezes Onetu. Od niedawna szef Facebooka w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W Onecie przepracował 15 lat. Od 2001 roku w zarządzie spółki. Obecnie odpowiada za działania społecznościowego giganta w naszej części Europy, a do jego obowiązków należy m. in. kierowanie regionalnym zespołem sprzedaży.

Artur Waliszewski

Były członek zarządu Onetu. W portalu pracował od samego początku, czyli od 1996 roku. Przez ostatnie cztery lata zasiadał w jego zarządzie. W 2006 roku został country managerem Google. Tę funkcję sprawuje do dziś, kierując polski oddziałem internetowego giganta, który obecnie zatrudnia w Polsce ok. 200 osób.

Grzegorz Wójcik

Były członek zarządu Onetu i były prezes onetowego DreamLabu. Z portalem był związany w latach 2006 – 2010. Wcześniej pracował w  Interii i TVN. Po odejściu z Onetu został najpierw CIO, a potem CEO Allegro Group. Cały czas jest związany z grupą, ponieważ zajmuje stanowisko head of corporate relations Naspers Group, właściela Allegro. Jest także CEO firmy Autenti, która zajmuje się internetową autoryzacją dokumentów.

Maciej Żak

Były członek zarządu Onetu. Pracował tam w latach 2006 – 2011. W grupie ITI przepracował 12 lat. Z Onetu odszedł do funduszu Intel Capital – korporacyjnego funduszu czołowego producenta procesorów. W 2014 roku przeszedł do Dirlango, czyli firmy Łukasza Wejcherta. Został jej współwłaścicielem i prezesem.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF