DREAM EMPLOYER, czyli kim jest pracodawca marzeń ?

Młodzi spotykają autokratyczne style zarządzania, a tak popularne turkusowe organizacje, czy też uczestniczące style zarządzania są modne jedynie na konferencjach i szkoleniach.

Zmiany na rynku pracy – co czeka pracodawcę przyszłości ?

Rynek pracy zmienia się w tempie nie notowanym nigdy dotąd… Technologia, rynek pracownika oraz fakt, iż sztuczna inteligencja zastępuje niektóre zawody i profesje, powoduje to, iż to właśnie człowiek i kapitał ludzki jak nigdy dotąd jest najbardziej wartościowym aktywem każdej nowoczesnej organizacji.

Coraz bardziej na rynku pracy widoczne są również młodsze generacje, czyli Milenialsi i pokolenie Z. W 2025 Milenialsi będą stanowić nawet 75% wszystkich pracowników. Pracodawców czeka prawdziwa rewolucja.

Milenialsi czyli tak naprawdę kto?

Pokolenie Milenium to pierwsze pokolenie, które nie potrzebowało autorytetów do zdobywania wiedzy. To jest pokolenie, któremu wiedza była dostarczana przez Google, YouTube oraz media społecznościowe. W Polsce pokolenie Milenium zaczyna się około 1986 -1987 roku.

Milenialsi i młodsze generacje mają zupełnie inny system wartości i potrzeb w miejscu pracy. Ich zachowania w pracy są wciąż dla wielu pracodawców zagadką. Jednak są organizacje, świetnie rozumiejące zmianę pokoleniową na rynku. Młodzi pracownicy potrzebują bardzo jasnego komunikatu, które organizacje wpisują się w ich system wartości i potrzeb. Zaoszczędzi to czasu wszystkim stronom rynku pracy.

Mielenialsi to pracownicy świadomi swoich potrzeb, wyedukowani, zaprzyjaźnieni z technologią. Tworząc im odpowiednie warunki pracy, firma może osiągać ponadprzeciętne wyniki, a sami młodzi będą stanowić ambasadorów marki pracodawcy.

Czy wszyscy pracodawcy mają tego świadomość? Czy zdają sobie już sprawę jak wielkie ma to znaczenie dla przyszłego sukcesu ich firm?

Polski pracodawca …czyli jaki pracodawca ?

Polskie firmy to firmy hierarchiczne, szef zazwyczaj sam podejmuje kluczowe decyzje, dość niechętnie dzieli się władzą i obszarem swojego wpływu. Sami milenialsi (osoby urodzone  po 1986 roku) mówią, że szefowie nie do końca im ufają, że chcą mimo wszystko sami podejmować decyzje, a ich rola w procesie decyzyjnym jest raczej konsultacyjna. Młodzi spotykają autokratyczne style zarządzania, a tak popularne turkusowe organizacje, czy też uczestniczące style zarządzania są modne jedynie na konferencjach i szkoleniach.

Milenialsi mają wrażenie, że są nierozumiani, że w procesach biznesowych nic się nie zmienia. Od lata natrafiają na te same bariery i mury.  Z jednej strony sami pracodawcy narzekają na rotację kadr, a z drugiej strony nic nie robią, aby dostosować procesy biznesowe w firmach do aktualnej sytuacji rynkowej oraz do zmian pokoleniowych w firmach. Sporo mówi się o tym, że to menedżerowie i pracodawcy powinni się dostosować do zmian pokoleniowych, powinni stworzyć takie warunki i takie środowisko pracy, aby milenialsi pracowali  efektywnie i tak szybko nie zmieniali miejsca pracy. Wszyscy wiemy, że rotacja to ogromne koszty. Jednak z drugiej strony sami milenialsi powinni ze swojej strony również dołożyć wszelkich starań, aby skutecznie i efektywnie pokonywać bariery w pracy i w życiu, tak aby ich kariera rozwijała się w sposób świadomy. Obie strony na tym skorzystają, a najbardziej – sami młodzi.

Pracodawca marzeń dla pokolenia Milenium – DREAM EMPLOYER

Program DREAM EMPLOYER to nowa inicjatywa BRIEF.

Od wielu lat BRIEF wyróżnia kreatywnych w biznesie. Pokazuje młode kreatywne biznesy,  które po kilku latach działania stają się ciekawymi i nowoczesnymi pracodawcami. Na bazie tych wyjątkowych i unikalnych doświadczeń zrodziła się idea, a jednocześnie potrzeba wyróżnienia pracodawców, którzy są ciekawymi i kreatywnymi miejscami pracy dla pokolenia Milenium. Wspomniany ranking będzie miał za zadanie identyfikować zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy. Sami pracodawcy dostaną jasne kryteria oceny atrakcyjności względem młodych pokoleń. Natomiast młodzi pracownicy będą wiedzieć, jakich standardów pracy mogą spodziewać się w firmie, która zostanie wyróżniona w konkursie. Udział w konkursie będzie mógł wziąć każdy pracodawca, przewidziane są 3 kategorie konkursowe: ( mikro i małe firmy, średnie oraz duże i korporacje). Każda firma będzie przechodzić wstępną procedurę weryfikacji, następnie kapituła konkursu będzie decydować o tym, które firmy w danej edycji konkursu będą wyróżnione.

W każdej kategorii zostanie wyróżniony zostanie pracodawca marzeń dla pokolenia Milenium.

W procesie oceny będą brane pod uwagę takie kryteria jak :

  • Elastyczne formy pracy i elastyczna organizacja pracy
  • Przestrzeń biurowa uwzględniająca założenia koncepcji Hygge – szczęścia w pracy
  • Kafeteryjny system motywacyjny – nowoczesny pakiet benefitów w podziale na 3 kategorie (finansowe, niefinansowe oraz pozamaterialne )
  • Styl zarządzania bazujący na 9 nowych kompetencjach lidera
  • Kultura organizacyjna nastawiona na rozwój i dzielnie się wiedzą
  • Ścieżki karier i programy talentowe
  • Nowoczesny system ocen zgodny z kulturą feedbacku

Dominika MaciołekDominika Maciołek – Edukatorka pokolenia Milenium i właścicielka firmy szkoleniowej GENWHY
Jako trener biznesu już ponad 14 lat odkrywa potencjały zespołów i pracowników. Rocznie realizuje ponad 1200 godzin szkoleniowych, przeszkoliła ponad 70 % firm z listy 500 i zaprojektowała ponad 76 kompleksowych programów rozwojowych.
W pracy Eksperta HR identyfikuje zmieniające się trendy na rynku pracy, współpomysłodawczyni konkursu DREAM EMPLOYER . W ramach pracy w fundacji WHYGENERATION inspiruje, pomaga i szkoli wszystkie strony rynku pracy, wierzy w to, że w różnorodności pokoleniowej tkwi siła firm i przedsiębiorstw.

 

 

Edukatorka pokolenia Milenium i właścicielka firmy szkoleniowej GENWHY Jako trener biznesu już ponad 14 lat odkrywa potencjały zespołów i pracowników. Rocznie realizuje ponad 1200 godzin szkoleniowych, przeszkoliła ponad 70 % firm z listy 500 i zaprojektowała ponad 76 kompleksowych programów rozwojowych. W pracy Eksperta HR identyfikuje zmieniające się trendy na rynku pracy, tworzy ranking DREAM EMPLOYER . W ramach pracy w fundacji WHYGENERATION inspiruje, pomaga i szkoli wszystkie strony rynku pracy, wierzy w to, że w różnorodności pokoleniowej tkwi siła firm i przedsiębiorstw.

Dominika Maciołek