...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Savoir-vivre rozmowy kwalifikacyjnej online

Solutions.Rent Coworking

Traktowanie rozmówcy poważnie i z szacunkiem to podstawa savoir-vivre’u na rozmowach kwalifikacyjnych. Zasada ta się nie zmienia – nawet, jeśli konwersacja przenosi się do przestrzeni wirtualnej. Przeczytaj, jakie dobre maniery obowiązują podczas rekrutacji online.

Nie spóźnij się

Spóźnienie się, bez względu czy rozmowa rekrutacyjna odbywa się w cztery oczy czy przez internet, przekreśla szanse na dobre pierwsze wrażenie. Dlatego nastaw budzik i przygotuj się do spotkania wcześniej. Sprawdź wszystkie aspekty techniczne: połączenie z siecią, słuchawki, mikrofon. Upewnij się, że laptop jest naładowany i zadbaj, aby nic nie przeszkodziło Ci w rozpoczęciu rozmowy kwalifikacyjnej.

Zadbaj o wygląd

Twój ubiór powinien być stosowny do okazji. Nawet, jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się przez internet, nie zwalnia Cię to przed odpowiednim strojem. Dobierz go do stanowiska, na które aplikujesz lub dress code’u firmy. Garnitur czy garsonka nie zawsze są konieczne, ale zadbaj, by ubranie było czyste i…wyprasowane. Nie bez znaczenia jest powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Schludny wygląd to Twoja wizytówka.

Stwórz optymalne warunki

Zorganizuj przestrzeń na rozmowę kwalifikacyjną. Poinformuj domowników o spotkaniu i poproś, żeby Ci nie przeszkadzali. Wycisz telefon, wyłącz radio i TV. Zadbaj o odpowiedni kadr podczas spotkania online. Usiądź przodem do okna, by naturalne światło oświetlało Twoją twarz. Ustaw kamerę tak, abyś był widoczny od czubka głowy po środek klatki piersiowej. Sprawdź, czy sceneria za Tobą nie będzie rozpraszać uwagi rozmówcy. Mozaiki ścienne, krzykliwe plakaty czy porozrzucane ubrania – nie są dobrym pomysłem.

Bądź aktywny

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej online utrzymuj kontakt wzrokowy, kiwaj głową, zadawaj pytania (jeśli masz taką możliwość) i proś o powtórzenie, jeśli czegoś nie usłyszałeś. W taki sposób udowodnisz, że traktujesz rozmówcę poważnie i zależy Ci na zatrudnieniu. Jeśli będziesz patrzeć w okno czy zerkać na telefon, rekruter odniesie wrażenie, że go nie słuchasz i jesteś nieobecny, co może świadczyć o lekceważącym stosunku do rozmowy.

Pamiętaj!

Jeśli przed spotkaniem wymieniasz wiadomości e-mail z rekruterem, zawsze odpowiadaj na nie za pomocą przycisku „odpowiedz” lub „respond”. To sprawi, że zachowasz ciągłość korespondencji, a osobie zajmującej się rekrutacją, będzie łatwiej odnaleźć informacje od Ciebie. Pamiętaj o powitaniu i podpisaniu się imieniem i nazwiskiem. Przed wysyłką wiadomości sprawdź, czy w treści nie ma literówek, błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.

Zachowuj się kulturalnie

Nie przerywaj rozmówcy. Poczekaj, aż rekruter skończy i wtedy dopytaj o szczegóły. Nakładające się na siebie głosy podczas rozmowy online – sprawią, że nikt nic nie zrozumie. Jeśli akurat nic nie mówisz – wycisz mikrofon. Hałas i szum będzie tylko przeszkadzał. Mów spokojnym głosem. Niepotrzebne emocje i nerwy zostaną wychwycone przez rozmówcę. Nie przechodź z rekruterem na „ty”. Pamiętaj, że rozmowa w sprawie pracy jest spotkaniem zawodowym.

Niezależnie od stanowiska i firmy do jakiej aplikujesz, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wiedza o marce i dobry research przed spotkaniem na pewno pomoże Ci zdobyć wymarzone stanowisko pracy.


Autor: Solutions.Rent 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF