...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

HR pod lupą…czyli pierwszy program telewizyjny o nowoczesnym dziale HR

Rola działów HR w firmach choć ogólnie postrzegana jako potrzebna  i ważna wciąż budzi pewne kontrowersje. Budowa takich działów zwłaszcza w mniejszych firmach wciąż pozostaje dyskusyjna. Na ile tworzenie komórki HR jest potrzebne? Co dział HR wnosi do organizacji? Czym powinien się zajmować? i przede wszystkim czy na pewno jest tak potrzebny jak sądzą sami HR-owcy? […]

Rola działów HR w firmach choć ogólnie postrzegana jako potrzebna  i ważna wciąż budzi pewne kontrowersje. Budowa takich działów zwłaszcza w mniejszych firmach wciąż pozostaje dyskusyjna. Na ile tworzenie komórki HR jest potrzebne? Co dział HR wnosi do organizacji? Czym powinien się zajmować? i przede wszystkim czy na pewno jest tak potrzebny jak sądzą sami HR-owcy?

Czy działania hr-owe możne przełożyć na liczby ? Jakie wskaźniki określają efektywność i skuteczność działów HR? Jakie są obecnie wyzwania dla tego działu w związku ze zmianami na rynku pracy ?

Jako trener biznesu i właścicielka firmy szkoleniowej GenWhy – z 13 letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej od lat obserwuje rolę działów HR. Bardzo często znam specyfikę pracy od tzw. „kuchni”. Obserwuje wyzwania, sukcesy małe i duże . Najczęściej właśnie moim klientem są pracownicy działów HR ,a potem ich klienci wewnętrzni. Obserwuje bez emocji i chłodnym okiem procesy, procedury, efekty .

Często  również moją rolą jest uświadomienie zarządowi, że to właśnie jest ten moment w rozwoju danej organizacji, kiedy warto pomyśleć o budowanie działu HR.

Rynek pracownika – tak mamy rok 2017 i mamy rynek pracownika, to nie MIT tylko FAKT.

91 proc. firm deklaruje albo wzrost zatrudnienia, albo stabilizację w liczbie etatów. To jedne z lepszych prognoz dla naszego kraju od sześciu lat. Obecnie Polska jest na 5. miejscu wśród krajów europejskich pod względem prognoz zatrudnienia – takie wnioski płyną z Barometru ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia

Specjaliści od poszukiwania specjalistów

Według raportu Merrill Lynch do 2025 r. Millennialsi będą stanowić aż 75 proc. światowej siły roboczej. Wysokie wynagrodzenie, atrakcyjne premie czy benefity już nie wystarczą. Według raportu Pracuj.pl w lutym w pierwszej trójce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników, podobnie jak w poprzednim miesiącu, znalazł się handel i sprzedaż (18% udziału w całości),bankowość/finanse/ubezpieczenia (12% udziału w całości) oraz przemysł ciężki (9%).

Rola działu HR w nowoczesnych organizacjach staje się obecnie kluczowa. Dla Zarządu najważniejsze powinno być to, że działania tego działu można przeliczyć na pieniądze, chociaż z moich obserwacji wynika, że nie zawsze biznes jest świadomy i prosi o te dane.

Podsumowując, obszarami, w których HR powinien być aktywny w przedsiębiorstwie są:

  • komunikacja zewnętrzna,
  • komunikacja wewnętrzna,
  • dbanie o środowisko pracy- odpowiedzialność za wizerunek firmy na rynku pracy,
  • zwiększanie produktywności pracowników- rozwijanie talentów kluczowych dla przedsiębiorstwa, określanie ścieżek rozwoju, budowanie systemu kompetencyjnego
  • badanie wydajności kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwie- przeprowadzanie badań, opracowywanie wyników, przygotowywanie prognoz,
  • współpraca ze wszystkimi działami przedsiębiorstwa,
  • przeprowadzanie procesu rekrutacji,
  • planowanie polityki kadrowej we współpracy z szefostwem.

Zainspirowana wyzwaniami moich klientów postanowiłam wraz z ekipą telewizji internetowej Slodki Live i szefem telewizji – Tomasz Słodkim, wyprodukować pierwszy program telewizyjny o tematyce hr-owej.

Od września 2017 do ramówki Slodki Live wchodzi mój autorski program „Hr pod lupą”.

O czym będzie ?  W trakcie jesiennego sezonu właśnie poruszę wyzwania hr-owe w związku ze zmianami na rynku pracy . Moim celem jest uświadomienie jak kluczowy to jest dział z punktu widzenia strategii danej firmy.

Już teraz zapraszam ekspertów i praktyków do współpracy . Będzie dużo badań, konkretów, przykładów oraz narzędzi i sprawdzonych rozwiązań .

Edukatorka pokolenia Milenium i właścicielka firmy szkoleniowej GENWHY Jako trener biznesu już ponad 14 lat odkrywa potencjały zespołów i pracowników. Rocznie realizuje ponad 1200 godzin szkoleniowych, przeszkoliła ponad 70 % firm z listy 500 i zaprojektowała ponad 76 kompleksowych programów rozwojowych. W pracy Eksperta HR identyfikuje zmieniające się trendy na rynku pracy, tworzy ranking DREAM EMPLOYER . W ramach pracy w fundacji WHYGENERATION inspiruje, pomaga i szkoli wszystkie strony rynku pracy, wierzy w to, że w różnorodności pokoleniowej tkwi siła firm i przedsiębiorstw.

Dominika Maciołek