...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Elon Musk zapłaci gigantyczny podatek

Elon_Musk_Tesla

Elon Musk słynie już ze swoich tweetów. Te potrafią mieć wpływ na kursy kryptowalut, czy giełdę Tesli. Tym razem postanowił oddać głos w sprawie akcji Tesli, w ręce swoich obserwatorów.

W związku z głosami o miliarderach omijających płacenie podatków Musk stworzył ankietę, w której zapytał, czy powinien sprzedać dziesięć procent swoich akcji Tesli wartych około 21 miliardów dolarów.

W świetle amerykańskiego prawa podatki odprowadzane są jedynie od zrealizowanego zysku. W tym przypadku oznacza to, że jeżeli założyciel Tesli nie sprzedałby swoich akcji, nie zapłaciłby on żadnego podatku od teoretycznego wzbogacenia się. W tym przypadku napisał, że zastosuje się do wyniku ankiety niezależnie od wyniku. A ten okazał się za sprzedażą. Oznacza to, że najbogatszy człowiek świata w ciągu najbliższych miesięcy będzie chciał upłynnić 10% swoich akcji. Płacąc przy okazji 54.1% podatku od tej transakcji. Wynika to z nałożenia się na siebie podatku stanowego i federalnego i daje prawie 11 miliardów dolarów podatku.

W Stanach Zjednoczonych od jakiegoś czasu mówi się o zmianie prawa podatkowego tak, aby najbogatsi nie płacili podatku tylko od zysków, ale również od aktywów i majątku. Zdaniem ekspertów to może być jeden z powodów, dla których sprzedaż zwyczajnie opłaca się najbogatszemu człowiekowi świata.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF